Mokotowska 19 została zaskarżona do NSA

Agnieszka Janas, Radosław Górecki
opublikowano: 24-07-2001, 00:00

Mokotowska 19 została zaskarżona do NSA

Spółka Nieruchomości przy placu Zbawiciela otrzymała decyzję NSA dotyczącą wstrzymania prac budowlanych w kamienicy przy Mokotowskiej 19 w Warszawie. Inwestycja stanęła więc pod znakiem zapytania.

Spółka Nieruchomości przy placu Zbawiciela przystąpiła już do realizacji planu rewitalizacji zrujnowanej kamienicy przy Mokotowskiej 19 w Warszawie, na mocy decyzji Wojewody Mazowieckiego utrzymującej ważność wydanego pozwolenia na rozbiórkę (szerzej o inwestycji pisaliśmy w „Pulsie Biznesu” z 26.06.2001 r.).

Sąd z lokatorami

Do 19 lipca w kamienicy przy Mokotowskiej 19 prowadzone były przez firmę Pascal prace budowlane, przez mieszkańców sąsiedniej kamienicy oceniane jako rozbiórka. Tymczasem od końca czerwca działalność budowlana powinna być wstrzymana do czasu rozpoznania skargi przez sąd, na mocy postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt IVSA 1331/01). NSA rozpatrywał sprawę inwestycji przy Mokotowskiej 19 na wniosek Ewy Wittlin-Alster, właścicielki mieszkania przy Mokotowskiej 21, sąsiadującego z przebudowywanym obiektem. Decyzję o wstrzymaniu dalszych prac NSA podjął w dniu 29 czerwca.

— Największą obawę budzi to, że w ścianie naszego mieszkania łączącej budynek przy Mokotowskiej 21 z budynkiem przy Mokotowskiej 19 znajdują się: przewody kominowe, instalacja wodna, kanalizacja, a na ścianie zlokalizowana jest instalacja gazowa. Zakres prowadzonych prac oraz ich skomplikowany charakter bezpośrednio zagraża naszemu bezpieczeństwu. Ponadto stanowi także poważne niebezpieczeństwo dla wartości materialnej mieszkania. NSA przychylił się do naszej opinii w uzasadnieniu postanowienia — wyjaśnia współwłaściciel mieszkania.

NSA w uzasadnieniu zwrócił uwagę na to, że dalsze prowadzenie prac może narazić stronę skarżącą na trudne do odwrócenia skutki lub wyrządzenie znacznej szkody.

Zakaz inspektora

19 lipca sprawą zainteresował się przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, do księgi budowlanej został wpisany zakaz prowadzenia dalszych prac rozbiórkowych. Prowadzone na terenie nieruchomości prace powinny mieć w tej chwili już tylko charakter zabezpieczający.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas, Radosław Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Mokotowska 19 została zaskarżona do NSA