Mokra karma spod Radomia

MAG
opublikowano: 19-12-2018, 22:00

Petfood Holding w Pionkach i Jedlińsku zainwestuje w jedzenie dla zwierząt 150 mln zł. Produkcja wystartuje w przyszłym roku.

W Specjalnej Strefie Ekonomicznej Starachowice będzie duża inwestycja.

14 firm, które w tym roku zdecydowały się na inwestycje w Specjalnej
Strefie Ekonomicznej Starachowice, kierowanej przez Marcina Perza, deklaruje
ponad 500 mln zł nakładów i zatrudnienie ponad 340 osób. W ubiegłym roku strefa
wydała pięć zezwoleń, w których firmy obiecały prawie 400 mln zł i 85 etatów.
Zobacz więcej

DOBRY ROK:

14 firm, które w tym roku zdecydowały się na inwestycje w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Starachowice, kierowanej przez Marcina Perza, deklaruje ponad 500 mln zł nakładów i zatrudnienie ponad 340 osób. W ubiegłym roku strefa wydała pięć zezwoleń, w których firmy obiecały prawie 400 mln zł i 85 etatów. Fot. ARC

— Petfood Pionki i Petfood Jedlińsk wchodzące w skład nowo powołanego holdingu Petfood otrzymały decyzje o wsparciu projektu, w ramach którego zainwestują 150 mln zł w produkcję mokrej karmy dla zwierząt. Zatrudnienie znajdzie minimum 50 osób. Uruchomienie zakładów planowane jest na drugi kwartał 2019 r. — mówi Marcin Perz, prezes SSE Starachowice.

— Drugi etap inwestycji otworzymy w 2020 r. — twierdzi Jarosław Krzyżanowski, który wraz z Ireneuszem Sobczakiem jest współwłaścicielem Petfood Holdingu.

W Jedlińsku inwestycja sięgnie 20 mln zł i powstanie 10 miejsc pracy. W Pionkach odpowiednio: 130 mln zł i 40 etatów. W obu miejscowościach firmy kupią nieruchomości z budynkami, zmodernizują je i uruchomią produkcję mokrej karmy z surowców pochodzenia zwierzęcego. Stworzą także działy kontroli jakości i badawczo-rozwojowe.

Nisza do wzięcia

— Właściciele Petfood Holdingu działają w branży mięsnej. Uznali, że na rynku mokrej karmy dla zwierząt jest nisza i postanowili ją wypełnić — mówi Marcin Perz.

Petfood Holding zadba o jakość oferowanych miejsc pracy i współpracę ze szkołami w regionie.

— Firma spełnia większość kryteriów nowej ustawy o wspieraniu inwestycji, łącznie z innowacyjnością i pakietem socjalnym dla pracowników — podkreśla prezes starachowickiej strefy.

W powiecie radomskim bezrobocie wynosi 17,5 proc., czyli ponad 300 proc. średniej krajowej. Ireneusz Sobczak jest współwłaścicielem firmy IR Sobczak. Do spółki należy Tasomix, producent pasz dla drobiu, trzody chlewnej i bydła z Biskupic Ołobocznych koło Ostrowa Wielkopolskiego, który ma też zakłady w Myśliborzu w województwie zachodniopomorskim i Pionkach. Na początku roku na przejęcie 60 proc. udziałów Taksomiksu za 234 mln zł zdecydowała się holenderska grupa ForFarmers.

Rolnictwo 4.0

Wkrótce do stref w całej Polsce napłynie więcej inwestycji z branży rolnej.

— Podczas ostatnich spotkań z producentami spożywczymi spotkałem się z olbrzymim zainteresowaniem nową formą wsparcia. To zaskakujące, że polskie firmy, które mają po kilka miliardów złotych obrotów, nie korzystają ze zwolnień podatkowych bądź innej formy pomocy publicznej przy nowych inwestycjach — mówi Marcin Perz.

Zdarza się, że przedsiębiorcy odkładają inwestycje, bo nie wiedzą o możliwości wsparcia.

— Pokutuje stereotyp, że prywatny przedsiębiorca musi czekać wiele miesięcy na decyzję o objęciu terenu przywilejami. To zadanie dla zarządzających strefami, by dotrzeć do wszystkich firm z informacją, że dziś jest to proste — mówi szef SSE Starachowice.

To trzecia decyzja o wsparciu wydana przez starachowicką strefę od września, kiedy weszły w życie nowej przepisy. Spółka wydała też 11 zezwoleń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu