MOL sfinalizował zakup spółki wydobywczej BaiTex

Internet Securities
opublikowano: 29-12-2006, 11:40

Węgierski koncern paliwowy MOL zamknął w czwartek transakcję przejęcia 100% udziałów w spółce BaiTex LLC.

Węgierski koncern paliwowy MOL zamknął w czwartek transakcję przejęcia 100% udziałów w spółce BaiTex LLC, posiadającej licencję do złóż naftowych w Rosji, od teksańskich spółek VF-NEFT Development LLC i RusOil LLC, podał MOL w komunikacie w piątek.

„Po otrzymaniu zgody od Federalnego Urzędu Antymonopolowego, transakcja została zamknięta 28 grudnia 2006 r., kiedy to spółka MOL stała się 100% właścicielem BaiTex LLC. Cena zakupu jest objęta tajemnicą, jednakże odzwierciedla ona godziwą wartość rynkową rosyjskich aktywów produkcyjnych ropy o podobnych właściwościach, zapadalnością i potencjałem rozwoju” – podano w komunikacie.

BaiTex LLC posiada licencję do złóż pod polem naftowym Baituganskoye położonym w regionie Wołga-Ural, jednej z głównych rosyjskich prowincji produkujących ropę. Pole posiada bezpośrednie połączenie rurociągiem do głównego systemu rurociągowego Transneft.

Według audytu rezerw przeprowadzonego przez DeGolyer and MacNaughton, 31 grudnia 2005 roku pole posiadało rezerwy w wysokości 66,7 mln baryłek (potwierdzonych i prawdopodobnych). Obecny poziom produkcji wynosi 1800 baryłek surowej ropy dziennie o 26 stopniach API i niskiej zawartości siarki, podano w komunikacie.

„Produkcja na poziomie maksymalnym oraz potrzeby inwestycyjne są uzależnione od niepewności geologicznych i technicznych, jednakże, zgodnie z planami rozwoju pola Spółki MOL, dzienna produkcja może zostać podniesiona do poziomu 14 tys. baryłek, podczas gdy 200-250 mln USD zostanie przeznaczonych na rozwój pola” – czytamy dalej.

MOL podkreśla, że nabycie BaiTex LLC „doskonale pasuje do strategii spółki MOL, która jest skoncentrowana na akwizycji projektów wydobywczych i produkcyjnych w Rosji”.

O złożeniu oferty wiążącej na 100% udziałów w aktywach wydobywających ropę naftową w jednym z głównych regionów Rosji, które posiadają sprawdzone rezerwy przekraczające 60 mln baryłek, MOL informował na początku grudnia.

Narastająco w I-III kwartale 2006 grupa MOL-a miała 306,9 mld HUF (1.439,5 mln USD) zysku netto wobec 192,6 mld HUF (984,2 mln USD) zysku rok wcześniej. Przychody wyniosły odpowiednio: 2.263,1 mld HUF (10.614,9 mln USD) wobec 1.702,0 mld HUF (8.697,0 mln USD). (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane