MonoSol inwestuje 340 mln zł

opublikowano: 05-12-2019, 22:00

Producent folii rozpuszczalnej zbuduje w Ujeździe fabrykę, w której zatrudni 90 osób. Projekt może urosnąć.

Rozpuszczalne folie zrewolucjonizowały rynek detergentów do zmywarek i prania. Za tę rewolucję zasługę przypisuje sobie MonoSol, firma z japońskiej grupy Kuraray, której siedziba znajduje się w amerykańskim stanie Indiana, jedyny europejski zakład — w Hartlebury w Wielkiej Brytanii, a siedziba na Europę — w Hattersheim am Main w Niemczech.

— MonoSol zbuduje w Ujeździe na Opolszczyźnie zakład za 340 mln zł i zatrudni 90 osób. To w pierwszym etapie inwestycji, a będzie drugi. Jeśli wszystko przebiegnie sprawnie, decyzja zapadnie już w przyszłym roku — mówi Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), która wydała MonoSolowi decyzję o wsparciu inwestycji, czyli obietnicę zwolnień podatkowych.

Produkcja w Ujeździe ruszy w 2021 r. Strefa i MonoSol zbudują wspólnie oczyszczalnię ścieków, bo obecna jest już w pełni wykorzystana.

— To odblokuje w Ujeździe 400 ha, które możemy przygotowaćpod dużą inwestycję — mówi Janusz Michałek.

MonoSol buduje fabrykę, bo rośnie zapotrzebowanie na folię biodegradowalną. Zakład w amerykańskim stanie Indiana, który ruszy w grudniu tego roku, już w 2021 r. podwoi moce. Produkt MonoSola wykorzystywany jest m.in. w opakowaniach chemikaliów stosowanych w rolnictwie, produktach higieny osobistej, przyprawach, chemikaliach do uzdatniania wody itp. Przez trzy kwartały tego roku KSSE wydała 32 decyzje, w których firmy zadeklarowały inwestycje za prawie 2,3 mld zł oraz stworzenie ponad 840 miejsc pracy.

Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane