MonoSol inwestuje 340 mln zł

opublikowano: 05-12-2019, 22:00

Producent folii rozpuszczalnej zbuduje w Ujeździe fabrykę, w której zatrudni 90 osób. Projekt może urosnąć.

Rozpuszczalne folie zrewolucjonizowały rynek detergentów do zmywarek i prania. Za tę rewolucję zasługę przypisuje sobie MonoSol, firma z japońskiej grupy Kuraray, której siedziba znajduje się w amerykańskim stanie Indiana, jedyny europejski zakład — w Hartlebury w Wielkiej Brytanii, a siedziba na Europę — w Hattersheim am Main w Niemczech.

— MonoSol zbuduje w Ujeździe na Opolszczyźnie zakład za 340 mln zł i zatrudni 90 osób. To w pierwszym etapie inwestycji, a będzie drugi. Jeśli wszystko przebiegnie sprawnie, decyzja zapadnie już w przyszłym roku — mówi Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), która wydała MonoSolowi decyzję o wsparciu inwestycji, czyli obietnicę zwolnień podatkowych.

Produkcja w Ujeździe ruszy w 2021 r. Strefa i MonoSol zbudują wspólnie oczyszczalnię ścieków, bo obecna jest już w pełni wykorzystana.

— To odblokuje w Ujeździe 400 ha, które możemy przygotowaćpod dużą inwestycję — mówi Janusz Michałek.

MonoSol buduje fabrykę, bo rośnie zapotrzebowanie na folię biodegradowalną. Zakład w amerykańskim stanie Indiana, który ruszy w grudniu tego roku, już w 2021 r. podwoi moce. Produkt MonoSola wykorzystywany jest m.in. w opakowaniach chemikaliów stosowanych w rolnictwie, produktach higieny osobistej, przyprawach, chemikaliach do uzdatniania wody itp. Przez trzy kwartały tego roku KSSE wydała 32 decyzje, w których firmy zadeklarowały inwestycje za prawie 2,3 mld zł oraz stworzenie ponad 840 miejsc pracy.

Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane