Czytasz dzięki

Moody’s obniża rating Kuwejtu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-09-2020, 11:02

Agencja Moody’s Investor Service zdecydowała się po raz pierwszy obniżyć ocenę ratingową Kuwejtu uzasadniając to rosnącym ryzykiem utraty płynności przez rząd.

Ocena obniżona została o dwa stopnie do poziomu „A1”, piątego najwyższego poziomu oceny inwestycyjnej. Taki poziom ratingu mają m.in. Chiny i Arabia Saudyjska. Perspektywa została zmniejszona do „stabilnej”.

Kuwejt
fot. Bloomberg

Moody’s plasuje Kuwejt o dwa stopnie niżej niż Fitch Ratings i jeden poniżej S&P Global Ratings, który po raz pierwszy obniżył ocenę kraju w marcu.

Agencja tłumaczy swoją decyzję wyczerpywaniem się zasobów płynnych jakimi dysponuje tamtejszy rząd i to pomimo nadzwyczajnej siły fiskalnej Kuwejtu.

Wobec ciągłego braku prawnego upoważnienia do emisji długu lub korzystania z aktywów państwowych funduszy majątkowych znajdujących się w funduszu Future Generations, dostępne zasoby są bliskie wyczerpania, co wprowadza ryzyko płynności - napisała Moody’s w komunikacie.

Prognoza Moody’s sugeruje, że rząd kraju znad Zatoki Perskiej potrzebowałby do 27,6 mld dinarów (90 mld USD) aby sprostać wymaganiom finansowania między bieżącym rokiem podatkowym a rokiem budżetowym kończącym się w marcu 2024 r.

Wobec braku nowej ustawy o długu publicznym rząd nie był w stanie zaciągnąć pożyczki od czasu debiutu euroobligacji w 2017 r., co zmusiło go do polegania zamiast tego na Funduszu Rezerwy Ogólnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane