Moody’s obniżyła rating Ukrainy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-05-2022, 06:12
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Agencja Moody’s zrewidowała w dół ocenę wiarygodności kredytowej Ukrainy w walutach obcych. Uzasadniła to obawami, o zdolność regulacji zobowiązań w średnioterminowej perspektywie bez wsparcia ze strony zagranicznej pomocy, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Ocena została obniżona o jeden poziom do Caa3 z Caa2 z perspektywą negatywną.

Moody’s podkreśla, że niepewność związana z dalszym przebiegiem działań zbrojnych na Ukrainie i nieprzewidywalność odnośnie długości konfliktu, utrudniają ocenę, choć wyraźnie unaoczniły się pewne trendy.

Podczas gdy Ukraina korzysta z dużych zobowiązań międzynarodowego wsparcia finansowego, które pomagają złagodzić bezpośrednie ryzyko płynności, wynikający z tego znaczny wzrost długu publicznego prawdopodobnie okaże się nie do utrzymania w perspektywie średnioterminowej” – dowodzi agencja ratingowa.

Moody’s prognozuje, że wojna na Ukrainie potrwa dłużej niż wcześniej oczekiwano, szacując, że realny PKB spadnie w 2022 r. o 35 proc. Od przyszłego roku ukraińska gospodarka powinna rozpocząć odbicie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane