Moody’s ocenił wpływ ustawy frankowej

opublikowano: 02-10-2017, 22:00

Prezydencki projekt wsparcia kredytobiorców uderzy po kieszeniach banki, ale mają dać radę. Wesprze je gospodarka.

Na początku sierpnia prezydent Andrzej Duda złożył do Sejmu nowy projekt ustawy frankowej. Kilka dni później eksperci z agencji Moody’s opublikowali raport, w którym stwierdzili, że prezydencka propozycja „jest negatywna dla ryzyka kredytowego polskich banków, ponieważ ograniczyłaby ich zyskowność”, którą i tak podgryzają wprowadzony w zeszłym roku podatek bankowy i niskie marże wynikające z niskich stóp procentowych. W najnowszym raporcie eksperci Moody’s przedstawili obliczenia, z których wynika, że zmiany regulacyjne w pierwszym roku ich obowiązywania uszczuplą zyski systemu bankowego o 16 proc.

Czterech wybrańców

Wyliczenia agencji dotyczą obciążeń wynikających ze składki płaconej przez banki na fundusz restrukturyzacyjny (maksymalnie 0,5 proc. wartości bilansowej portfela kredytów walutowych, płacone co kwartał). Spośród banków monitorowanych przez Moody’s cztery odczują zmiany najdotkliwiej. To Bank Millennium, mBank, PKO BP i BGŻ BNP Paribas. Analitycy uważają jednak, że dodatkowe koszty nie zagrożą ani ich akcji kredytowej, ani stabilności finansowej. „Bank Millennium, jeden z najbardziej zyskownych polskich banków, składka obciąży najmocniej, ale jest on w stanie sprostać dodatkowym kosztom” — podkreślają analitycy Moody’s.

Dobry krok i czas

Proponowane zmiany regulacyjne oceniają pozytywnie. „Nałożenie przejrzystych ram w celu zmniejszenia zagrożeń związanych z kredytami walutowymi to dobry krok. Oczekujemy, że roczny koszt z tego tytułu zachęci banki do zmiany walutowych kredytów hipotecznych na złotowe, ponieważ mogą odzyskać tę sumę jedynie poprzez zwrot kosztów konwersji pożyczki” — uważają analitycy Moody’s.

Ich zdaniem, zmianom regulacyjnym sprzyja czas, a dokładniej bieżąca kondycja gospodarcza Polski. Ich szacunki zakładają, że w tym roku dynamika PKB wyniesie 4,3 proc., w przyszłym 3,5 proc. Ożywienie gospodarcze ma zaś nieco odciążyć finanse banków. W jaki sposób? „Zapewni nowe możliwości udzielania kredytów [analitycy oczekują wzrostu akcji kredytowej o 6-7 proc. r/r w 2017 i 2018 r. — red.] i obniży koszty rezerw utrzymywanych przez banki na pokrycie ewentualnych strat kredytowych” — czytamy w raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu