Morawiecki: w 2019 r. 180 mld zł z VAT

  • PAP
opublikowano: 15-09-2019, 21:02
aktualizacja: 15-09-2019, 21:10

W 2019 r. dochody z podatku VAT to 180 mld zł, przy ok. 120 mld zł przed naszymi rządami - mówił w niedzielę wieczorem w Staszowie (świętokrzyskie) premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że w 2019 r. bezrobocie będzie niższe niż wzrost gospodarczy.

Morawiecki podczas spotkania z wyborcami powiedział, że m.in. stąd - z różnicy 60 mld zł na VAT - wzięły się pieniądze na wielkie programy społeczne i wielkie programy rozwojowe. Stad też pieniądze na repolonizację - "bo chcemy jak najwięcej polskiej własności w polskiej gospodarce, jak najwięcej polskiego kapitału" - mówił.

Mateusz Morawiecki
Zobacz więcej

Mateusz Morawiecki fot. Bloomberg

"Chcemy, żeby pracownicy - ludzie wszędzie, gdzie są w Polsce - zarabiali jak najlepiej, zarabiali na coraz bardziej na europejskim poziomie" - podkreślił szef rządu.

Powiedział, że dlatego rząd podniósł płacę minimalną od przyszłego roku do 2600 zł, od kolejnego do 3000 zł - "żeby właśnie płaca minimalna ciągnęła też inne płace w górę i oprócz tego obniżamy podatek PIT" - dodał.

"Kolejne kilkanaście miliardów złotych to niższy podatek PIT dla wszystkich państwa, jak tu siedzicie, bo dla emerytów również. To jest kolejny zastrzyk finansowy, kolejne kilkanaście miliardów zł" - mówił do zgromadzonych w sali w Staszowie.

"Tak rozebrałem na czynniki pierwsze tę wielką stratę, która była w czasach naszych poprzedników i to co już potwierdzone przez Komisję Europejską" - powiedział.

Powiedział, że mimo to KE "jakoś nas nie kocha mimo wszystko, a powinni - prawda?" - pytał retorycznie uczestników spotkania. "No, ale jeszcze się przekonają do nas" - dodał przy aplauzie sali.

"Zarządzamy i rządzimy w imieniu zwykłych obywateli, wszystkich Polaków i chcemy, żeby bezrobocie było jak najniższe i nigdy nie wróciło" - mówił.

"W tym roku - po raz pierwszy przez 30 lat - bezrobocie będzie niższe niż wzrost gospodarczy. Nigdy się to wcześniej nie zdarzyło" - powiedział.

Przypomniał, że wynagrodzenia ludzi przez cztery lata urosły najszybciej w porównaniu do poprzednich - wszystkich rządów. "To jest też miernik jakości rządzenia, bo były okresy w czasach w latach 90. kiedy wzrost PKB był szybszy, ale wzrost płac nie nadążał za nim. W naszych czasach rosną płace szybciej niż realne PKB, a wydajność pracy rośnie również bardzo szybko - jeden z najszybszych wzrostów wydajności w Europie" - mówił.

"I to powoduje, że stajemy się coraz bardziej konkurencyjni" - dodał.

"Lepiej opłacani pracownicy poszukiwani przez pracodawców, przeszkoleni, wynagradzani, odwdzięczają się w wysokiej produktywności, wysokiej wydajności - tak Polska gospodarka wygląda z lotu ptaka" - ocenił szef rządu.

"Tak wygląda, jak się zajrzy do takich miast, jak Busko-Zdrój, Kazimierza Wielka, Staszów, Szydłów, a nawet te najmniejsze Wiślica czy Opatowiec" - wymieniał Morawiecki, zaznaczając, że to również zobowiązanie na kolejne lata.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu