Morawiecki: w 2019 r. 180 mld zł z VAT

  • PAP
opublikowano: 15-09-2019, 21:02
aktualizacja: 15-09-2019, 21:10

W 2019 r. dochody z podatku VAT to 180 mld zł, przy ok. 120 mld zł przed naszymi rządami - mówił w niedzielę wieczorem w Staszowie (świętokrzyskie) premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że w 2019 r. bezrobocie będzie niższe niż wzrost gospodarczy.

Morawiecki podczas spotkania z wyborcami powiedział, że m.in. stąd - z różnicy 60 mld zł na VAT - wzięły się pieniądze na wielkie programy społeczne i wielkie programy rozwojowe. Stad też pieniądze na repolonizację - "bo chcemy jak najwięcej polskiej własności w polskiej gospodarce, jak najwięcej polskiego kapitału" - mówił.

Mateusz Morawiecki
fot. Bloomberg

"Chcemy, żeby pracownicy - ludzie wszędzie, gdzie są w Polsce - zarabiali jak najlepiej, zarabiali na coraz bardziej na europejskim poziomie" - podkreślił szef rządu.

Powiedział, że dlatego rząd podniósł płacę minimalną od przyszłego roku do 2600 zł, od kolejnego do 3000 zł - "żeby właśnie płaca minimalna ciągnęła też inne płace w górę i oprócz tego obniżamy podatek PIT" - dodał.

"Kolejne kilkanaście miliardów złotych to niższy podatek PIT dla wszystkich państwa, jak tu siedzicie, bo dla emerytów również. To jest kolejny zastrzyk finansowy, kolejne kilkanaście miliardów zł" - mówił do zgromadzonych w sali w Staszowie.

"Tak rozebrałem na czynniki pierwsze tę wielką stratę, która była w czasach naszych poprzedników i to co już potwierdzone przez Komisję Europejską" - powiedział.

Powiedział, że mimo to KE "jakoś nas nie kocha mimo wszystko, a powinni - prawda?" - pytał retorycznie uczestników spotkania. "No, ale jeszcze się przekonają do nas" - dodał przy aplauzie sali.

"Zarządzamy i rządzimy w imieniu zwykłych obywateli, wszystkich Polaków i chcemy, żeby bezrobocie było jak najniższe i nigdy nie wróciło" - mówił.

"W tym roku - po raz pierwszy przez 30 lat - bezrobocie będzie niższe niż wzrost gospodarczy. Nigdy się to wcześniej nie zdarzyło" - powiedział.

Przypomniał, że wynagrodzenia ludzi przez cztery lata urosły najszybciej w porównaniu do poprzednich - wszystkich rządów. "To jest też miernik jakości rządzenia, bo były okresy w czasach w latach 90. kiedy wzrost PKB był szybszy, ale wzrost płac nie nadążał za nim. W naszych czasach rosną płace szybciej niż realne PKB, a wydajność pracy rośnie również bardzo szybko - jeden z najszybszych wzrostów wydajności w Europie" - mówił.

"I to powoduje, że stajemy się coraz bardziej konkurencyjni" - dodał.

"Lepiej opłacani pracownicy poszukiwani przez pracodawców, przeszkoleni, wynagradzani, odwdzięczają się w wysokiej produktywności, wysokiej wydajności - tak Polska gospodarka wygląda z lotu ptaka" - ocenił szef rządu.

"Tak wygląda, jak się zajrzy do takich miast, jak Busko-Zdrój, Kazimierza Wielka, Staszów, Szydłów, a nawet te najmniejsze Wiślica czy Opatowiec" - wymieniał Morawiecki, zaznaczając, że to również zobowiązanie na kolejne lata.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane