More stock market falls

Marek Loos
28-03-2001, 00:00

Port Ławica liczy na samodzielność

Krzysztof Pawłowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Poznań-Ławica wraz z odejściem ze stanowiska dotychczasowego dyrektora Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze Macieja Kality, wiąże nadzieje na bardziej samodzielny rozwój poznańskiego portu lotniczego.

Po odwołaniu Macieja Kality z funkcji dyrektora Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze minister transportu na jego stanowisko powołał Macieja Mechczyńskiego. Jednak już we wtorek został on odwołany, a funkcję dyrektora PPPL powierzono Mieczysławowi Nowakowi, dotychczasowemu dyrektorowi biura kontroli w MTiGM.

Zdaniem Krzysztofa Pawłowskiego, zmiany personalne w PPPL mogą korzystnie wpłynąć na funkcjonowane poznańskiej Ławicy.

— Maciej Kalita prowadził ręczne zarządzanie regionalnymi portami, polegające na zmniejszaniu praw udziałowców mniejszościowych, którzy byli założycielami tych portów. To rodziło konflikty. Chodzi przecież o to, by małe lokalne lotniska mogły współdecydować o swoim rozwoju, chociażby na tyle, na ile wskazuje struktura udziałowa władz samorządowych w regionalnych portach —mówi Krzysztof Pawłowski.

Jednym z pierwszych zamierzeń Krzysztofa Pawłowskiego po zmianach personalnych w PPPL w Warszawie będzie zwiększenie liczby bezpośrednich połączeń lotniczych Poznania z portami Europy Zachodniej. Krzysztof Pawłowski chciałby, aby z Poznania można było latać do Frankfurtu nad Menem, Paryża i Londynu. Tym bardziej że już wcześniej przedstawiciele wielkopolskich organizacji samorządowych i gospodarczych wyrażali potrzebę uruchomienia tych połączeń.

— Wszystko wskazuje na to, że jesienią tego roku uruchomimy bezpośrednie połączenie do Zurychu — mówi Krzysztof Pawłowski.

Konflikt między PPPL a poznańskim portem lotniczym trwał od początku roku. W styczniu PPPL zawiadomiły prokuraturę okręgową w Poznaniu, że przy wyborze wykonawcy terminalu pasażerskiego na Ławicy doszło do nieprawidłowości. Z tą opinią nie zgadzał się Krzysztof Pawłowski. Również prokuratura nie dopatrzyła się uchybień i po zapoznaniu się ze sprawą oddaliła wniosek jako bezzasadny. W trakcie sporu były podejmowane przez Macieja Kalitę, byłego dyrektora PPPL, próby odwołania ze stanowiska Krzysztofa Pawłowskiego.

— Ataki na mnie posypały się już po podpisaniu w listopadzie ubiegłego roku w imieniu PL Poznań-Ławica porozumienia o współpracy z lotniskiem we Frankfurcie nad Menem — twierdzi Krzysztof Pawłowski.

Jego zdaniem, obecna sytuacja w PPPL stwarza mu podstawy do spokojnej dalszej pracy na rzecz rozwoju poznańskiej Ławicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / More stock market falls