Morgan Stanley: słabną trzy motory umocnienia dolara

opublikowano: 22-03-2019, 10:23

Trzy czynniki, które powodowały umocnienie dolara w ubiegłym roku, przestaną działać, co może powodować słabnięcie amerykańskiej waluty, twierdzi Morgan Stanley.

Stratedzy banku uważają, że w ubiegłym roku dolar umacniał się z powodu cyklicznego spowolnienia reszty świata, rosnącego ryzyka protekcjonizmu i mieszanki luźnej polityki fiskalnej i ciasnej polityki monetarnej.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- 2019 rok wydaje się odwróceniem 2018 roku – napisali w raporcie. 

Głównym powodem są zmiany w polityce USA, gdzie Fed zaprzestał podwyżek stóp procentowych i planuje zakończenie redukcji bilansu. Po stronie fiskalnej, w tym roku nie można liczyć na powtórkę efektu cięcia podatków. Do tego dochodzi deeskalacja napięć w handlu międzynarodowym. Można liczyć także na stabilizację sytuacji w Chinach w związku z podjętymi przez władze kraju działaniami stymulacyjnymi. To z kolei pomoże strefie euro, co widać już poprawie niektórych wskaźników.

Hans Redeker, strateg Morgan Stanley w Londynie uważa, że rynki wydają się nieprzygotowane na osłabienie dolara.

Bank wskazuje także na długoterminową dynamikę, która może mieć negatywny wpływ na dolara i dolarowe aktywa w ogóle. Chodzi o globalną tendencję do zmniejszania oszczędności. Widać to w krajach z nadwyżką obrotów bieżących, jak Japonia i Chiny. Oznacza to mniejszy napływ pieniędzy na amerykańskie rynki kapitałowe. Redeker uważa, że USA mogą stać się ofiarą tej zmiany jako największy na świecie dłużnik zagraniczny netto.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu