Moscovici: Unia może nałożyć sankcje na Włochy

opublikowano: 06-11-2018, 12:51

Pierre Moscovici, unijny komisarz ds. gospodarczych ostrzegł, że Unia Europejska może nałożyć sankcje na Włochy jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie przyszłorocznego budżetu tego kraju, informuje Reuters.

Pierre Moscovici
Zobacz więcej

Pierre Moscovici fot. REUTERS/Francois Lenoir /Forum

Populistyczny rząd Włoch przyjął w projekcie budżetu na 2019 rok wielkość deficytu, na którą nie godzi się Komisja Europejska wskazując, że łamie to unijne reguły budżetowe.

- Chcę dialogu, ale sankcje mogą być ostatecznie zastosowane jeśli nie osiągniemy porozumienia – powiedział Moscovici dziennikarzom podczas przerwy w obradach eurogrupy.

Podkreślił, że decyzja nie zapadła. Włochy mają jeszcze tydzień na zmianę projektu budżetu przed upływem terminu 13 listopada.

Reuters podkreśla, że to najbardziej jak dotąd wyraźny sygnał z Komisji Europejskiej grożących Włochom konsekwencji w przypadku niezastosowania się do żądań.

Agencja przypomina, że w poniedziałek minister finansów Giovanni Tria zapowiadał brak zmian w projekcie budżetu. Podkreślał, że założony deficyt nie spowoduje zwiększenia długu Włoch, sięgającego 130 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu