Most powietrzny do Berlina Zachodniego (1948)

opublikowano: 26-06-2018, 11:15

Brytyjscy i amerykańscy piloci uratowali mieszkańców Berlina przed głodem po tym, jak Związek Radziecki ogłosił jego blokadę. Most powietrzny do zachodniej enklawy utworzono 26 czerwca 1948 r.

Po zakończeniu II wojny światowej podbite Niemcy podzielono na strefy okupacyjne: USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Związku Radzieckiego. Specjalny status otrzymał Berlin, który choć położony na terenie zajętym przez Armię Czerwoną również został podzielony między zwycięskie mocarstwa. Józef Stalin chciał pozbyć się kapitalistów z miasta, dlatego w czerwcu 1948 r. rozpoczęto zamykanie wszystkich dróg kontaktowych do enklawy. W konsekwencji od 24 czerwca zachodni Berlin został pozbawiony dostaw żywności, ogrzewania i innych mediów. 

Zobacz więcej

Dzieci oglądają lądowanie amerykańskiego samolotu na Tempelhof (1948)

W Berlinie znajdowały się również jednostki amerykańskiej armii, dlatego działanie Rosjan zostało odebrane w Waszyngtonie jako akt agresji i wzbudziło żądania dowódców wojskowych do podjęcia działań militarnych. Prezydent 
USA Henry S. Truman obawiał się jednak, że jakakolwiek akcja wojskowa zostanie odebrana jak wypowiedzenie wojny ZSRR, czego chciał uniknąć. Zdecydował się podjąć akcję humanitarną, której wykonawcą mianował generała Luciusa Clay'a. Plan opierał się na konstatacji, że połączenia lotnicze nie zostały zamknięte, a sowieci nie zdecydują się na zestrzelenie amerykańskiego samolotu. Pierwszy samolot z dostawą żywności, wody, lekarstw i ubrań wylądował w zachodnim Berlinie 26 czerwca 1948 r.

Do 15 lipca każdego dnia drogą powietrzną trafiało do miasta 2 500 ton pomocy humanitarnej. Olbrzymia skala operacji pociągała za sobą również wielkie ryzyko. Samoloty lądowały przez całą dobę co cztery minuty, piloci byli przemęczeni, maszyny wymagały napraw. Pełne skupienie było konieczne, gdyż jakakolwiek pomyłka i naruszenie sowieckiej przestrzeni powietrznej mogło skutkować zestrzeleniem a nawet wojną. 

Blokada Berlina zakończyła się w maju 1949 r. porażką Sowietów którzy ustąpili pod naciskiem społeczności międzynarodowej. "Most powietrzny" jak Berlińczycy nazwali otrzymaną pomoc funkcjonował do września przewożąc w sumie półtora miliona ton wartych 224 mln USD. Po zdjęciu blokady różnice między dzielnicami miasta coraz bardziej się pogłębiały. W 1961 r. wzniesiono Mur Berliński, który padł dopiero w 1989 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu