Czytasz dzięki

Mostostal Zabrze patrzy na Zachód

Spółka chce utrzymać dwucyfrową rentowność i wzmocnić ekspansję na rynki Europy Zachodniej.

299,7 mln zł — takie przychody osiągnął Mostostal Zabrze w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. To o 9 proc. więcej niż przed rokiem, kiedy wpływy sięgnęły 276,2 mln zł. Zysk netto spadł jednak o 17 proc. z 5,65 mln zł do 4,7 mln zł. Dariusz Pietyszuk, prezes Mostostalu Zabrze, zapewnia, że wyniki za cały 2019 r. będą zbliżone do ubiegłorocznych (613,2 mln zł przychodów i 11,2 mln zł zysku netto). Ostatnio spółka ograniczyła działalność w segmencie budownictwa do poziomu 30 proc. Umacnia się w segmencie projektowym i produkcyjnym.

Mostostal Zabrze, którym kieruje Dariusz Pietyszuk, chce wzmocnić
pozycję na rynkach zapewniających większą rentowność. W orbicie jego
zainteresowań jest cała Europa Zachodnia.
Zobacz więcej

EKSPANSJA ZA ODRĘ:

Mostostal Zabrze, którym kieruje Dariusz Pietyszuk, chce wzmocnić pozycję na rynkach zapewniających większą rentowność. W orbicie jego zainteresowań jest cała Europa Zachodnia. Fot. GK

— Obecnie, jak i w przyszłych latach, chcemy utrzymać rentowność powyżej 10 proc. Dążymy również do tego, by o 10 proc. zwiększał się rocznie nasz portfel zamówień, którego obecna wartość to około 630 mln zł — mówi Dariusz Pietyszuk.

W utrzymaniu wysokiej marży pomoże ekspansja zagraniczna. Firma chce wzmocnić pozycję zwłaszcza na rynkach Europy Zachodniej.

— Rynki te charakteryzują się znacznie wyższą rentownością. Szczególnie mocni czujemy się w Niemczech i Anglii — mówi prezes.

W pierwszym półroczu 2019 zagranica przyniosła spółce 107,9 mln zł, co oznacza, że z eksportu pochodziło 36 proc. przychodów.

— Przed laty kontrakty eksportowe zapewniały Mostostalowi Zabrze około 50 proc. przychodów, a obecnie — 30-40 proc. Prognozujemy, że zdobycie nowych zleceń — zarówno projektowych, jak i produkcyjnych — pozwoli podnieść wskaźniki — powiedział w lipcu na łamach „PB” Dariusz Pietyszuk.

Spółka stawia także na rozwój w segmencie budownictwa offshore i hutniczego. Pod koniec roku zamierza przedstawić nową strategię.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane