Motoryzacja chce wsparcia rządu

Marcin Bołtryk
opublikowano: 08-11-2017, 22:00

Komisja Europejska ma wkrótce przedstawić propozycje dotyczące zmniejszenia emisji dwutlenku węgla przez samochody osobowe i lekkie dostawcze po 2021 r. Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych (ZPMiAP) uważa, że nie można dążyć do tego celu za wszelką cenę i apeluje do rządu, aby wsparł polską branżę motoryzacyjną w unijnej debacie na ten temat. Europejskie ustawodawstwo dotyczące ograniczenia emisji dwutlenku węgla przez samochody osobowe ma ogromne znaczenia dla przyszłości przemysłu samochodowego w Europie i w Polsce.

— Zbliżająca się debata o ramach prawnych emisji CO2 powinna uwzględniać wszystkie dostępne technologie. Przyszła polityka powinna respektować zasadę „neutralności technologicznej” i kierować się kompleksowym podejściem do promowania najefektywniejszych kosztowo rozwiązań. Oznacza to, że należy przyjrzeć się wszystkim czynnikom, które wpływają na emisję CO 2 podczas użytkowania pojazdu, a nie koncentrować się tylko na samym pojeździe i jego technologii — mówi Paweł Wideł, prezes ZPMiAP.

Jego zdaniem (podobne stanowisko przedstawiło Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów) docelowy stan emisji CO 2 dla samochodów osobowych i dostawczych powinien być ustalony na 2030 r., bez tzw. celu międzyokresowego w roku 2025. Byłoby to zgodne z ramami czasowymi pakietu klimatyczno-energetycznego UE do 2030 r., dzięki czemu przemysł motoryzacyjny zdołałby opracować nowe technologie i zmienić cykl produkcyjny. Wprowadzenie zmian technicznych i konstrukcyjnych w pojazdach na rok 2025 dla aut osobowych byłoby bardzo trudne, a dla lekkich samochodów dostawczych prawie niemożliwe. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Motoryzacja chce wsparcia rządu