Mowa jest srebrem, a milczenie Fotygą

Jacek Zalewski
17-05-2007, 00:00

Nad zaplanowanym na piątek w Samarze szczytem UE z Rosją wiszą znaki zapytania. Trwa polityczna wojna nerwów, Polska pozostaje w stanie wstrzymywania się i nie daje unijnej delegacji mandatu (a w tak ważnych kwestiach obowiązuje jednomyślność) do wznowienia negocjacji.

Urażona i obrażona Rosja wczoraj poinformowała, że minister spraw zagranicznych Anna Fotyga odrzuciła w kwietniu zaproszenie do złożenia w Moskwie roboczej wizyty — co nasze MSZ potwierdziło. I właściwie trudno się takiej decyzji dziwić, bo po odzyskaniu resortu przez siły patriotyczne IV RP tworzy nowe kanony dyplomacji, zadziwiając zarówno partnerów unijnych, jak i zewnętrznych. Krytykujący minister Fotygę za unik nie mają sumienia — przecież rozmowy z Siergiejem Ławrowem byłyby dla niej psychicznym dołem. Nawet mając wytyczne prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w szczegółowych kwestiach musiałaby w Moskwie decydować samodzielnie — a to byłby prawdziwy dramat.

Naturalnym środowiskiem minister Fotygi jest miejsce u boku pryncypała, uśmiechanie się i całkowite milczenie. Właśnie takie zadania z powodzeniem wykonywała choćby w minioną sobotę na konferencji podsumowującej szczyt energetyczny w Krakowie. Widać było, że już wyszła z głębokiego stresu, jakim było wygłoszenie dzień wcześniej w Sejmie informacji na temat polityki zagranicznej. W teorii dyplomacji obecna szefowa MSZ zajmuje pozycję antypodów w stosunku do strzelającego srebrem mowy niczym z karabinu maszynowego Władysława Bartoszewskiego. Jego rozmówcy nie wytrzymywali takiego natarcia i szybko kapitulowali. Anna Fotyga preferuje taktykę usypiania i werbalnego zamęczania słuchaczy. Najgorzej — dla międzynarodowej pozycji Polski — że jej milczenie nie jest złotem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mowa jest srebrem, a milczenie Fotygą