Może być nowy przetarg na Wartę

Tomasz Brzeziński
18-08-1999, 00:00

Może być nowy przetarg na Wartę

Prawnicy resortu skarbu popełnili błąd proceduralny przy organizacji przetargu na resztówkę akcji TUiR Warta. Może to doprowadzić do jego unieważnienia.

Zaproszenie w sprawie zbycia przez SP 19,8 proc. akcji ukazało się w prasie 30 czerwca. Resort skarbu zastrzegł, że przy wyborze zwróci uwagę nie tylko na oferowaną cenę. Liczy się także to, aby udziały w Warcie objął inwestor, który zdecyduje się dokapitalizować spółkę i zapewni jej dostęp do ubezpieczeniowego know-how. Kupujący akcje od SP powinien także zobowiązać się do ochrony interesów pracowników oraz innych osób związanych ze spółką.

Według przedstawicieli jednej z kancelarii prawniczych, która uczestniczyła we wstępnej fazie negocjacji z MSP, te dwa punkty mogą doprowadzić do unieważnienia przetargu.

— Nie wiem, w jaki sposób MSP chce zapewnić pakiet socjalny pracownikom Warty, skoro sprzedaje mniejszościowe udziały, a towarzystwo jest spółką publiczną od przeszło czterech lat — zastanawia się przedstawiciel kancelarii.

Kolejnym problemem jest zabezpieczenie interesów osób związanych ze spółką, czyli akcjonariuszy. Większościowym udziałowcem Warty jest grupa Jana Kulczyka, która ma 49,9 proc. akcji i wystąpiła do KPWiG o zgodę na przekroczenie 51 proc. Nieoficjalnie mówi się, że Jan Kulczyk odpadł z krótkiej listy resortu z powodu zbyt niskiej ceny za akcje MSP. Wątpliwe, by zachowywał się teraz pasywnie, kiedy papiery te zostaną zakupione przez nieprzyjaznego mu inwestora.

Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że zainteresowani zakupem akcji Warty mają kłopoty z przeprowadzeniem due dilligence, które jest istotne przy wycenie wartości firmy. Zgodę na przeprowadzenie audytu wyraża rada nadzorcza spółki, a będąca w rękach Jana Kulczyka rada Warty odmawia poddania spółki takiej analizie.

Resort skarbu przedłużył termin ogłoszenia krótkiej listy do 25 sierpnia. Wiadomo jednak, że głównymi faworytami są KBC Bank i Templeton Direct Advisors.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Brzeziński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Może być nowy przetarg na Wartę