MPEC chce przeznaczyć na inwestycje ponad 50 mln zł

ZAKŁADY ELEKTROD WĘGLOWYCH S.A.
11-03-2002, 12:13

WROCŁAW (Reuters) - W latach 2002-2003 MPEC Wrocław chce zainwestować ponad 50 milionów złotych. Środki te mają być pozyskane głównie z nowej emisji akcji, powiedział Reuterowi prezes spółki.

"Nowe inwestycje chcemy realizować w latach 2002-2003. Te nowe obszary to przede wszystkim fabryka biopaliw, telekomunikacja, legalizacja ciepłomierzy i wodomierzy, inwestycje kapitałowe" - powiedział Marek Rakowicz.

MPEC planuje emisję 6,8 miliona nowych akcji. Wcześniej zapisy miały być przyjmowane od 6 do 8 marca, jednak spółka zdecydowała, że zostaną one przesunięte. Harmonogram przeprowadzenia emisji ma być przedstawiony 22 marca.

Rakowicz powiedział Reuterowi, że największym przedsięwzięciem spółki ma być budowa fabryki biopaliw. MPEC chce przeznaczyć także spore środki na inwestycje kapitałowe.

"Do biopaliw (...) trzeba by się podeprzeć kredytem. (...) Będzie to opłacalne o ile biopaliwo nie będzie objęte akcyzą. Chodzi o metyloestry produkowane na bazie rzepaku, które można dodawać do oleju napędowego. To inwestycja rzędu 20-25 milionów złotych" - powiedział.

Rakowicz dodał, że jeżeli inwestycja w biopaliwa się powiedzie, możliwe jest iż MPEC zwiekszy planowane na nią nakłady finansowe, a środki na ten cel pozyska z kolejnej emisji, której przeprowadzenie możliwe będzie w ciągu najbliższych dwóch lat.

Jeśli natomiast chodzi o inwestycje kapitałowe spółki w sektor ciepłowniczy, to chce ona przeznaczyć na ten cel 20-30 milionów złotych.

Rakowicz wyjaśnił, że MPEC byłby zainteresowany zakupem najlepiej dwóch firm ciepłowniczych średniej wielkości.

Prezes dodał także, że spółka chce przeznaczyć łącznie około 10 milionów złotych na inwestycje w telekomunikację i legalizację ciepłomierzy i wodomierzy.

"Kolejny obszar to internet, sztywne połączenie. (...) Mamy sieci światłowodowe na osiedlach, trzeba je doprowadzić do mieszkań. To inwestycje kilku milionów złotych. (...) Do tego legalizacja ciepłomierzy i wodomierzy. To inwestycja rzędu trzech-czterech milionów złotych" - powiedział. Rakowicz dodał, że MPEC chce także przeznaczyć 3,5 miliona złotych pod outsorcing dla przedsiębiorstw ciepłowniczych. Jest to projekt realizowany wspólnie z Computerlandem.

Spółka zainwestuje także ponad trzy miliony złotych w budowę nowych kotłowni i kilka milionów złotych na modernizację sieci.

Rakowicz powiedział, że szczegóły inwestycji powinny być znane pod koniec kwietnia.

((Jędrzej Morawiecki, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁADY ELEKTROD WĘGLOWYCH S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / MPEC chce przeznaczyć na inwestycje ponad 50 mln zł