MPEC Wrocław udostępnia sieć

Kamil Kosiński
opublikowano: 19-03-2003, 00:00

Faktyczna liberalizacja rynku transmisji danych dla małych firm i użytkowników indywidualnych zaczyna nabierać realnych kształtów. Jedno z przedsiębiorstw obsługujących miejską sieć ciepłowniczą dopina działania zmierzające do wejścia na rynek operatorów telekomunikacyjnych.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Wrocław (MPEC) kończy testy sieci umożliwiającej mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska dostęp do Internetu oraz innych usług sieciowych. Cena za stały dostęp do sieci ma wynosić 58,85 zł brutto miesięcznie. Komerycyjne podłączanie klientów ma się rozpocząć jeszcze w I połowie 2003 r. W marcu i kwietniu mają się zakończyć prace związane z podłączaniem do sieci 11,5 tys. mieszkań na osiedlach Popowice i Nowy Dwór. Do końca 2003 r. w zasięgu sieci ma się znaleźć 25 tys. mieszkań, natomiast w ciągu pięciu lat sieć ma objąć większość bloków we Wrocławiu. Każdy mieszkaniec, znajdujący się w obrębie zasięgu, dostosowanej do przesyłania danych sieci ciepłowniczej MPEC Wrocław, uzyska wtedy bezpłatnie łącze w swoim domu.

— Gniazdka instalujemy bezpłatnie, niezależnie od tego, czy ktoś chce korzystać z naszych usług czy nie. Sama usługa będzie jednak aktywowana dopiero po podpisaniu umowy — wyjaśnia Mieczysław Piotrowski, rzecznik MPEC Wrocław.

MPEC Wrocław zbudował swoją sieć miejską w oparciu o kable światłowodowe i miedziane wchodzące w skład infrastruktury ciepłowniczej. Umożliwiły one podłączanie abonentów do sieci z prędkością 10 Mb/s lub 100 Mb/s.

— Po powodzi gruntownie zmodernizowaliśmy sieć ciepłowniczą. Wymieniliśmy rury i ułożyliśmy kable do telemetrii i zdalnego sterowania siecią ciepłowniczą. To one stanowią trzon sieci — informuje Mieczysław Piotrowski.

Przedstawiciele MPEC Wrocław podkreślają ekonomiczny aspekt przedsięwzięcia. Dystrybucja ciepła jest działalnością regulowaną, a Urząd Regulacji Energetyki raczej nie uwzględnia zwrotu na kapitale w dopuszczanych przez siebie taryfach. W związku z tym możliwości osiągnięcia zysku na podstawowej działalności firm takich jak MPEC są bardzo ograniczone. Sieć transmisji danych jest więc dla wrocławskiego dystrybutora energii doskonałą szansą na poprawę wyników finansowych, a co za tym idzie, jej wykorzystanie ma się nie ograniczać do samego dostępu do Internetu.

— Podstawową usługą będzie dostęp do Internetu, jednak oferta będzie sukcesywnie rozwijana. Z kilkoma spółdzielniami mieszkaniowymi prowadzimy rozmowy dotyczące monitoringu osiedli. Przedsiębiorstwom energetycznym i gazowym chcemy umożliwić zdalny odczyt liczników — dodaje Marek Rakowicz, prezes MPEC Wrocław.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / MPEC Wrocław udostępnia sieć