Mrowiec: najnowsze dane PKB neutralne dla decyzji RPP

PAP
30-08-2011, 11:49

Główny ekonomista Pekao Marcin Mrowiec o  danych GUS dotyczących dynamiki PKB w drugim kwartale 2011 roku:

"Wzrost gospodarczy wyniósł w drugim kwartale tego roku 4,3 proc. rok do roku w ujęciu realnym, a więc nieznacznie więcej, niż rynkowe i nasze oczekiwania na poziomie 4,2 proc.

Dynamika spożycia indywidualnego wyniosła 3,5 proc. (po 3,9 proc. w pierwszym kwartale), zaś – co szczególnie istotne w kontekście przyszłych kwartałów – dynamika inwestycji wzrosła do 7,8 proc. rok do roku (po 6 proc. w pierwszym kwartale). Inwestycje są kluczową zmienną dla tegorocznego wzrostu gospodarczego obok konsumpcji prywatnej, gdzie oczekujemy nieznacznego osłabienia w trzecim i czwartym kwartale. Spodziewamy się ponadto, że inwestycje w drugim półroczu jeszcze nieco przyspieszą. Nasza prognoza to 9 proc. w trzecim kwartale i około 10 proc. w czwartym kwartale, wtedy finalizowana będzie znaczna część toczących się obecnie inwestycji infrastrukturalnych.

Inwestycje publiczne, które w ostatnich latach stanowiły istotny +motor wzrostu gospodarczego+, w przyszłym roku zaczną działać jak +hamulec+, gdyż ich dynamika rok do roku (po trzech latach nieustannego przyspieszania), będzie miała ujemny wkład do PKB.

Czynnikami ryzyka dla wzrostu gospodarczego w przyszłym roku będą m.in. skutki podjętego w tym roku zacieśnienia monetarnego (podwyżki stóp procentowych). Na słabszy wzrost gospodarczy będzie również wpływać spowolnienie globalne, które już teraz przekłada się – i nadal będzie się przekładać na słabnącą dynamikę zatrudnienia oraz stagnacja w realnych wynagrodzeniach.

Na ten rok prognozujemy wzrost PKB około 4 proc. W drugim półroczu oczekujemy wzrostu w granicach 3,6-3,8 proc., a w przyszłym roku prawdopodobnie będzie to 3-3,5 proc.

Dane dotyczące PKB są raczej neutralne dla Rady Polityki Pieniężnej, ponieważ były zasadniczo zgodne z oczekiwaniami. Obecnie dla Rady (jak i dla rynków) kluczowe będzie określenie tempa osłabienia wzrostu gospodarczego w drugim półroczu i w kolejnych kwartałach. Zakładamy, że to tempo będzie umiarkowane, a więc Rada raczej w najbliższym czasie nie będzie dokonywała obniżek stóp procentowych. W kolejnych miesiącach dyskusja na ten temat z pewnością będzie prowadzona, biorąc pod uwagę perspektywę dalszego spowolnienia gospodarczego w 2012 roku oraz powrotu inflacji w okolice celu inflacyjnego już w pierwszej połowie 2012 roku". (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Mrowiec: najnowsze dane PKB neutralne dla decyzji RPP