MSP chce odszkodowania od ABN Amro

(Marek Druś)
opublikowano: 28-11-2006, 12:39

Resort skarbu zarzuca holenderskiemu ABN Amro, że naruszył swoje obowiązki jako doradca w procesie prywatyzacji PZU.

Ministerstwo Skarbu Państwa wystąpi o zwrot wynagrodzenia i odszkodowanie wobec ABN Amro, które doradzało przy prywatyzacji PZU - poinformował we wtorek w komunikacie rzecznik prasowy resortu skarbu, Paweł Kozyra.

Jak wyjaśnił rzecznik, według Ministerstwa Skarbu, ABN Amro naruszył swoje obowiązki jako doradca w procesie prywatyzacji PZU. Kozyra nie podał więcej szczegółów.

Bank ABN Amro doradzał MSP w procesie prywatyzacji PZU.

Na podstawie umowy prywatyzacyjnej z 5 listopada 1999 r. ówczesny minister skarbu Emil Wąsacz sprzedał holenderskiej grupie Eureko i BIG Bankowi Gdańskiemu 30 proc. akcji PZU za ponad 3 mld zł.

Obecnie Eureko ma 33 proc. minus jedna, akcji PZU. Od kilku lat jest w sporze ze Skarbem Państwa. Holenderski inwestor domaga się m.in. realizacji aneksu do umowy prywatyzacyjnej PZU, który przewidywał sprzedaż na rzecz Eureko dodatkowego pakietu 21 proc. akcji PZU oraz wprowadzenie PZU na giełdę.

W poniedziałek sąd w Brukseli oddalił powództwo Polski przeciw korzystnemu dla Eureko wyrokowi międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Londynie.

Wyrok zapadł w sprawie, którą Polska wniosła, chcąc unieważnić wyrok Trybunału Arbitrażowego z sierpnia ub.r. Trybunał uznał wtedy, że Polska naruszyła polsko-holenderską umowę o wzajemnej ochronie inwestycji.

W Brukseli oczekiwany jest jeszcze jeden wyrok w sprawie wniesionej również przez Polskę: dotyczyć on będzie zarzutu stronniczości jednego z arbitrów Trybunału - sędziego Stephena Schwebla. Wyrok w tej sprawie, po przesłuchaniu stron na początku listopada br., ma zapaść do końca roku.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane