MSP chce w tym roku zebrać oferty ws. Lotosu

DI, PAP
opublikowano: 06-09-2010, 11:17

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że chce we wrześniu lub na przełomie września i października zaprosić inwestorów branżowych do międzynarodowego przetargu w sprawie prywatyzacji Lotosu. MSP planuje zebrać oferty w tej sprawie jeszcze w tym roku.

"Potwierdzam, że mamy uzgodnienia z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem co do następującego podejścia: otóż rozpisywany jest międzynarodowy proces poszukiwania branżowego inwestora strategicznego dla Grupy Lotos. Jego rozpoczęcie nie oznacza, że on już nie wymaga zajęcia się tą sprawą przez Radę Ministrów" - podkreślił Grad.

"Proces pozyskiwania inwestora będzie odbywał się równolegle ze zmianą strategii dla sektora naftowego. Rada Ministrów podejmie ostateczną decyzję o wejściu w życie tej strategii w momencie, kiedy będzie znała warunki zaproponowane przez inwestora i będzie pewna, że spełniają one wymogi resortu skarbu" - dodał.

Minister zaznaczył, że proces dotyczący międzynarodowego przetargu jest obecnie przygotowywany w MSP i powinien być uruchomiony we wrześniu lub na przełomie września i października. "Chcemy zebrać oferty od inwestorów w tym roku, ale na pewno nie będzie rozstrzygnięć" - wyjaśnił.

Resort skarbu oczekuje od inwestora, by Lotos pozostał samodzielną spółką giełdową i miał swoją siedzibę w Gdańsku. "Inwestor ma gwarantować określone inwestycje poprzez zapewnienie ich finansowania oraz podjęcie działań przyjętych w strategii w 2008 roku. Chcemy, żeby inwestor realizował tę strategię oraz zaproponował inwestycje rozwojowe. Międzynarodowy partner musi pokazać, że jest długoterminowym inwestorem i w jaki sposób chce zapewnić spółce dostęp do surowców" - podkreślił Grad.

Według ministra, przyszły inwestor powinien utrzymać wszystkie założenia inwestycyjne zawarte w Programie 10+, a także zbiorowy układ pracy. "To nie będzie prywatyzacja na rzecz inwestora finansowego, który by najpierw kupił, a potem sprzedał akcje Grupy. To ma być strategiczny partner o zasięgu międzynarodowym, który pokaże rozwój tej firmy i utrzyma przedstawione przez nas warunki" - zaznaczył.

W ramach realizowanego Programu 10+ rafineria Grupy Lotos S.A. w Gdańsku zwiększy do końca 2010 r. projektowe zdolności przerobowe do 10,5 mln ton rocznie. Dodatkowo, zgodnie z założeniami strategii, do 2012 r. spółka planuje osiągnąć wzrost udziału w krajowym rynku paliw do 30 proc.

Szef resortu skarbu poinformował, że przychody z prywatyzacji Lotosu nie są ujęte w tegorocznym planie.

Minister podtrzymał wcześniejsze stanowisko w sprawie udziału PKN Orlen w prywatyzacji Lotosu. "Wykluczam udział PKN Orlen w prywatyzacji Lotosu. Odpowiednie zapisy zostaną i nie będziemy ich zmieniać. Trudno mi mówić o PGNiG, bo nie analizowaliśmy uczestnictwa tej spółki w prywatyzacji Lotosu" - podkreślił.

Prezes PGNiG Michał Szubski mówił pod koniec sierpnia dziennikarzom, że spółka analizuje możliwości zaangażowania kapitałowego w Lotosie, ale nie podjęła żadnych decyzji.

Szef resortu skarbu uzgodnił w lipcu z wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem, iż dla Lotosu zostanie otwarta "normalna procedura poszukiwania inwestorów". Potrzebna jest jednak zmiana zapisu w "Polityce energetycznej Polski do 2030 roku". Obowiązująca obecnie rządowa strategia dla sektora paliwowego zakłada, że udział Skarbu Państwa w Grupie Lotos nie może być niższy od 50 proc.

Grupa Lotos jest drugim, po PKN Orlen, producentem paliwa w kraju. Skarb Państwa posiada pakiet kontrolny gdańskiej spółki - jest właścicielem 53 proc. akcji. Koncern zajmuje się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Spółka dostarcza na rynek m.in. benzynę bezołowiową, olej napędowy oraz paliwo lotnicze.

Lotos jest grupą kapitałową, w skład której oprócz spółki-matki wchodzą spółki: Lotos Czechowice, Lotos Jasło i Lotos Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) oraz kilkanaście spółek-córek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane