MSP kołem napędowym regionu

opublikowano: 20-03-2018, 22:00

Europa Środkowa dogania Zachód. Głównym motorem zmian są małe i średnie przedsiębiorstwa, których najwięcej jest w Polsce.

Deloitte i PayPal zaprezentowały wczoraj swój raport „Nowe Tygrysy Europy”. To efekt analizy przeprowadzonej w 13 krajach naszego regionu (Polska, Czechy, Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Finlandia, Grecja, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry). Wynika z niego, że w ostatnich latach region leżący od Bałtyku po basen Morza Śródziemnego umocnił się ekonomicznie i na tle całej Unii Europejskiej wyróżnia go dynamiczny rozwój. PKB w tych krajach rośnie szybciej niż w reszcie Europy. Przy tym siłą napędową rozwoju regionu są przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa oraz dynamicznie rozwijający się e-handel.

Autorzy zwracają uwagę, że przedsiębiorcy z sektora MSP w badanych krajach coraz odważniej wchodzą na zagraniczne rynki. Z eksportu powstaje w tych krajach średnio 56 proc. PKB, o 14 proc. więcej niż w innych państwach Unii. Co czwarta mała lub średnia firma zarejestrowana w UE pochodzi właśnie z badanego regionu. Ponadto rośnie w tych krajach produktywność pracowników i ich kwalifikacje.

Polska na tle badanych krajów wyróżnia się m.in. największą liczbą małych i średnich przedsiębiorstw. Jest ich tutaj ponad 1,6 mln. Zatrudniają oni w naszym kraju aż 68,3 proc. wszystkich pracowników. Zdaniem Marcina Glogowskiego, dyrektora generalnego PayPala w Europie Środkowo- Wschodniej, mamy obecnie do czynienia z kształtowaniem się na gospodarczej mapie świata nowego obszaru, którego ważnym graczem jest Polska. Jego znakiem rozpoznawczym jest szybkie przyswajanie nowych technologii i wzrost znaczenia biznesu opartego na innowacjach, a także rozwój lokalnego sektora MSP.

— Gospodarki analizowanych państw zmieniają się z analogowej na cyfrową. Firmy zaczynające działać online szybko skalują swój biznes, dzięki czemu mogą w krótkim czasie znacząco zwiększyć swoje przychody i zyski — mówi Marcin Glogowski. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu