MSP mógłby się zgodzić na emisję Orlenu

Paweł Wojtaszek
14-07-2003, 12:02

WARSZAWA (Reuters) - Minister skarbu państwa Piotr Czyżewski powiedział, że nie wyklucza zgody się na podwyższenie kapitału PKN Orlen, które to mogłyby być związane z ewentualnym połączeniem płockiej firmy z Grupą Lotos. Dodał także, że Orlen będzie mógł złożyć ewentualnie nową ofertę w kolejnym przetargu, jeśli taki zostanie rozpisany.

"Jest kilka scenariuszy (tego połączenia). Dopuszczam wariant podwyższenia kapitału PKN, ale to jest decyzja WZA. Również istnieje możliwość rozpisania nowego przetargu, w którym PKN mógłyby złożyć nową ofertą" - powiedział dziennikarzom szef resortu skarbu.

Minister skarbu unieważnił w poniedziałek przetarg na sprzedaż 75 procent akcji Grupy Lotos (GL), dawnej Rafinerii Gdańskiej, w którym udział brał PKN Orlen. Minister nie wykluczył udziału Orlenu w prywatyzacji GL w przyszłości.

Od ponad pół roku wyłączność w negocjacjach ze skarbem państwa w sprawie kupna 75 procent akcji Rafinerii miał PKN Orlen wspólnie z brytyjską spółką Rotch Energy.

Wcześniej Rotch chciał kupić RG wspólnie z rosyjskim Łukoilem. Ministerstwo skarbu zdecydowało się na utworzenia alternatywnego ośrodka paliwowego wobec płockiego PKN Orlen i budowanie Grupy Lotos, w skład której mogłyby wejść tak zwane rafinerie południowe. Obecnie skarb państwa ma 75 procent Grupy Lotos, a Nafta Polska 10 procent. W PKN posiada około 28 procent akcji.

((Autor: Paweł Sobczak; Redagował: Kuba Kurasz; warsaw.newsroom@reuters.com;

Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, Reuters Messaging: kuba.kurasz.reuters.com

@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Wojtaszek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP mógłby się zgodzić na emisję Orlenu