MŚP najchętniej sięgają po leasing

opublikowano: 09-01-2020, 22:00

To najważniejsze źródło finansowania dla większości małych i średnich firm. Kolejne miejsca zajmują linia kredytowa i kredyt kupiecki.

Przedsiębiorcy nie narzekają na dostęp do finansowania — wynika z badania SAFE 2019, zrealizowanego przez Komisję Europejską we wszystkich krajach Unii pod koniec ubiegłego roku. Taki problem zgłasza zaledwie 6 proc. polskich MŚP. Gorzej jest w spółkach działających m.in. w Grecji (21 proc.), a także na Malcie i Litwie (13 proc.). Średnia dla Europy wynosi 7 proc. Z badania wynika, że najbardziej istotnym źródłem finansowania dla polskich małych i średnich firm jest leasing — tak stwierdziło 63 proc. respondentów. W drugiej kolejności wymieniali oni linię kredytową (56 proc.), a potem kredyt kupiecki (43 proc.). Przedsiębiorcy wskazywali też na kredyty udzielane przez banki (36 proc.) i na dotacje (28 proc.). Z tego grona od ubiegłego roku swoje wyniki we wspomnianym badaniu znacząco poprawiły jedynie leasing (o 4 proc.) i dotacje (o 5 proc.). Ocena istotności pozostałych instrumentów pozostała na podobnym lub zbliżonym poziomie. W pozostałych krajach UE jest inaczej. Tam MŚP jako najbardziej istotne źródło finansowania wskazały linie kredytowe (51 proc.). Leasing znalazł się na drugiej pozycji (47 proc.) a na trzeciej kredyty bankowe (46 proc.).

— Zewnętrzne instrumenty finansowe były ważne dla europejskich firm również w poprzednich latach, jednak, jak podaje KE w swoim raporcie, znaczenie leasingu w latach2014-19 utrzymywało się w Europie na stabilnym poziomie. Natomiast znaczenie linii kredytowej lub kredytu w rachunku bieżącym, kupieckiego i pożyczek bankowych od 2015 r. zmalało — wskazuje Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu (ZPL).

Na podstawie wyników badania SAFE można narysować europejską mapę korzystania z poszczególnych metod zewnętrznego finansowania przez firmy w 28 krajach UE w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. W tym czasie MŚP najczęściej deklarowały korzystanie z linii kredytowych (34 proc.), leasingu (24 proc.) i kredytów bankowych (15 proc.). Jednak wyglądało to różnie w poszczególnych krajach. I tak linie kredytowe najczęściej były otwierane przez firmy działające w Finlandii, na Malcie, w Danii i Irlandii (deklaracje na poziomie 47-51 proc.). Z leasingu najczęściej korzystały podmioty działające w Polsce, Estonii, Finlandii, Szwecji, Niemczech i na Łotwie (w tych krajach — odsetek ponad 30 proc. firm). Natomiast po kredyty bankowe najchętniej sięgały firmy belgijskie, francuskie i słoweńskie (23-28 proc. firm).

Pozyskane finansowanie było przeznaczane głównie na inwestycje (40 proc. wskazań). Natomiast na zapasy i kapitał obrotowy postawiło 35 proc. europejskich MŚP, 22 proc. sfinansowało rekrutacje i szkolenia pracowników, a 20 proc. rozwój nowych produktów i usług. W przypadku polskich firm na pierwszym miejscu znalazły się zapasy i kapitał obrotowy (41 proc. deklaracji), na drugim inwestycje (36 proc.), a na kolejnych — procesy rekrutacyjno-szkoleniowe (23 proc.) i refinansowanie zobowiązań (21 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane