MSP ogłosiło kolejną prywatyzację PKS Kielce

PAP
opublikowano: 09-06-2010, 15:46

Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło kolejną prywatyzację Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Kielcach. Prywatyzacja odbędzie się w drodze aukcji - można przeczytać w komunikacie ogłoszonym na stronie internetowej resortu.

Przedsiębiorstwa zainteresowane przejęciem kieleckiego PKS do 25 czerwca mogą składać zgłoszenie do udziału w aukcji. Aukcję zaplanowano na 30 czerwca.

Cena wywoławcza za akcje stanowiące 85 proc. kapitału zakładowego spółki, wyniosła ponad 11 mln zł.

W pierwszym procesie prywatyzacyjnym PKS Kielce, do wyznaczonego na 13 maja terminu złożenia ofert przez przedsiębiorstwa zainteresowane przejęciem spółki, do MSP nie wpłynęły wiążące oferty.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski 20 maja wystąpił do resortu z wnioskiem o nieodpłatne przekazanie akcji PKS Kielce na rzecz samorządu.

"Wniosek poparty był uchwałą Rady Miejskiej, warunkującą przejęcie spółki rozwiązaniem umów o pracę - za porozumieniem stron - ze wszystkimi pracownikami spółki, za wyjątkiem kadry zarządzającej. Zagrożenie zwolnieniem obejmowałoby 178 osób" - informował w wydanym w ubiegły wtorek oświadczeniu wiceminister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski.

W jego opinii, "możliwość zwolnienia 97 proc. pracowników jest trudna do zrozumienia i zaakceptowania, gdy ma się na uwadze dobro spółki oraz zatrudnionych w niej członków załogi i ich rodzin". Jak zaznaczył Budzanowski, poszukując odpowiedniego inwestora - niezależnie od tego, czy jest to inwestor prywatny, czy samorząd - resort ma zawsze na celu zapewnienie gwarancji kontynuacji działalności statutowej spółki, tymczasem "warunek postawiony przez prezydenta Kielc przekreśla taką możliwość i jest niezgodny z regulacjami dotyczącymi przekształceń własnościowych w Polsce".

Zgodnie z zamysłem prezydenta Kielc, miasto miałoby przejąć dworzec PKS i okalającą go nieruchomość gruntową, natomiast Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji stałoby się właścicielem taboru i wykonywało nim międzymiastowe usługi przewozowe.

Od 12 maja związkowcy kieleckiego zakładu PKS okupują gabinet prezesa zakładu. Sprzeciwiają się planom restrukturyzacji spółki, w wyniku której pracę może stracić 77 osób ze 183 zatrudnionych. Żądają także odwołania prezesa Marka Wołocha i dokończenia procesu prywatyzacji firmy.

Jak powiedział w środę PAP szef Solidarności w zakładzie Zbigniew Zwierzyński, związkowcy cieszą się, że został spełniony jeden z ich postulatów i ogłoszono kolejny proces prywatyzacji. Nie zamierzają opuszczać gabinetu prezesa, dopóki nie zostanie on odwołany.

Protestujący w PKS uważają, że ewentualną restrukturyzację firmy należy odłożyć do czasu, kiedy pojawi się prywatny inwestor. Z nowym właścicielem chcą negocjować korzystny pakiet socjalny dla zwalnianych pracowników.

Do końca czerwca rada nadzorcza kieleckiego oddziału PKS ma ogłosić nazwisko nowego prezesa zarządu spółki, jeszcze przed upływem kadencji obecnego prezesa.

Zgodnie z regulaminem zwolnień, z firmy może odejść maksymalnie 77 osób - kierowców, mechaników (cała stacja obsługi taboru) i pracowników administracji. Zdaniem Wołocha, restrukturyzacja jest konieczna ze względu na nierentowność głównej działalności firmy - komunikacji zwykłej. W grudniu 2009 r. zarząd spółki podjął decyzję o likwidacji około 35 kursów, w planach jest likwidacja kolejnych 60. To powoduje ograniczanie taboru i kosztów eksploatacji oraz redukcję zatrudnienia.

Według prezesa, kielecki PKS nie jest w stanie sprostać cenowo ani sprzętowo dużej konkurencji prywatnych busów, jeżdżących w województwie świętokrzyskim. Restrukturyzacja ma przyczynić się do poprawienia kondycji finansowej spółki w sytuacji, w której nie doszłoby do prywatyzacji, i zapobiec ogłoszeniu upadłości firmy; zagraża ona z powodu zaległości ubezpieczeniowych (ZUS), skarbowych, podatkowych i handlowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / MSP ogłosiło kolejną prywatyzację PKS Kielce