MSP: powołanie Bartkiewicza i Żyndula do rady PKN Orlen nie narusza prawa

opublikowano: 13-08-2004, 17:52

Resort Skarbu jest w posiadaniu opinii prawnych potwierdzających, że powołanie Jacka Bartkiewicza i Krzysztofa Żyndula w skład Rady Nadzorczej PKN Orlen SA nie narusza przepisów prawa, poinformował resort skarbu w piątkowym komunikacie.

Komunikat MSP jest reakcją na pozew sądowy złożony w czwartek przez fundusz inwestycyjny Bengodi Finance, wskazujący na naruszenie prawa przez resort przy wyborze dwóch wyżej wymienionych członków rady nadzorczej Orlenu na ostatnim walnym spółki, przeprowadzonym 5 sierpnia tego roku. Bengodi Finance jest funduszem popierającym firmę Kulczyk Holding, który jest największym prywatnym akcjonariuszem Orlenu.

"Jeszcze przed formalnym zgłoszeniem kandydatur zbadana została zgodność z prawem proponowanych zmian w składzie RN" - podało MSP w komunikacie przesłanym prasie.

"Ze szczególną starannością przeprowadzono analizę zapisów Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne" - czytamy dalej w komunikacie resortu.

Według komunikatu MSP, wszyscy kandydaci do Rady Nadzorczej Orlenu, zgłoszeni przez przedstawicieli Skarbu Państwa i Nafty Polskiej "przed powołaniem ich do Rady, dopełnili wszelkich formalności niezbędnych do objęcia funkcji".

Mniejszościowy akcjonariusz Orlenu, spółka Bengodi Finance, złożyła do sądu pozew o stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia z 5 sierpnia w sprawie wyboru Jacka Bartkiewicza na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej PKN Orlen.

Bartkiewicz został zgłoszony na stanowisko przewodniczącego rady przez Skarb Państwa.

Podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Orlenu, Skarb Państwa zdołał przeprowadzić wymianę całej rady nadzorczej spółki oprócz swojego przedstawiciela. Ostatecznie w nowej dziewięcioosobowej RN znalazło się trzech przedstawicieli Skarbu Państwa i dwóch – zależnej od niego w 100% – Nafty Polskiej. Trzech członków rady reprezentuje obecnie otwarte fundusze emerytalne (OFE), a jeden – grupę PZU. Kulczyk Holding nie ma w nowej radzie ani jednego przedstawiciela.

Rada nadzorcza Orlenu ma zebrać się po raz pierwszy w poniedziałek. Rynek oczekuje stanowiska rady odnośnie zmian w zarządzie spółki lub od razu odwołania obecnego prezesa Jacka Walczykowskiego, którego wybór przez poprzednią radę nadzorczą nie uzyskał akceptacji MSP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / MSP: powołanie Bartkiewicza i Żyndula do rady PKN Orlen nie narusza prawa