MSP przesuwa ofertę publiczną PZU na 2005 rok

Przemek Barankiewicz
15-07-2003, 14:50

PAP - Przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa zapowiadają, że planowana na przyszły rok oferta prywatyzacyjna PZU SA zostanie przesunięta o rok ze względu na spór pomiędzy akcjonariuszami.

"Możliwe jest, że termin 2005 r. będzie prawdopodobny, że względu na toczący się proces arbitrażowy. Trudno występować z ofertą publiczną z akcjami spółki, która jest obarczona takim ryzykiem. Sprawa rozstrzygnięcia arbitrażu jest na pewno kwestią roku 2004, raczej pod koniec" - powiedziała w Sejmie wiceminister Skarbu Państwa Barbara Misterska-Dragan.

Będący akcjonariuszem większościowym resort Skarbu Państwa toczy spór z konsorcjum Eureko, mającym 30 proc. akcji PZU SA.

Eureko przed trybunałem arbitrażowym zarzuca MSP, że nie wywiązuje się z zobowiązań prywatyzacyjnych, uniemożliwiając

dokupienie akcji PZU SA w ofercie publicznej.

"Jest tyle czynników, które mogą wpłynąć na termin emisji, że bezpieczniejszym terminem jest 2005 rok" - powiedziała wiceminister.

MSP ma do 15 października odpowiedzieć na pozew Eureko.

Minister skarbu Piotr Czyżewski poinformował w poniedziałek, że rozmowy z Eureko dotyczące przyszłości PZU SA zostaną podjęte w bardzo niedługim czasie.

Eureko w czerwcu złożyło przeciw Polsce pozew w sądzie arbitrażowym, zarzucając stronie polskiej, że nie wywiązuje się z

warunków umowy prywatyzacyjnej.

Konflikt pomiędzy Ministerstwem Skarbu Państwa, które ma 55 proc. akcji PZU, a konsorcjum Eureko i Millennium, posiadającym 30 proc. akcji, opóźnia debiut giełdowy ubezpieczyciela. W opinii analityków podważa też wizerunek Polski wśród inwestorów.

Strona holenderska domaga się wypełnienia umów prywatyzacyjnych, według których Polska obiecała sprzedać Eureko dodatkowy 21-procentowy pakiet PZU SA w chwili wprowadzenia tej spółki na giełdę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP przesuwa ofertę publiczną PZU na 2005 rok