MSP szuka doradców dla Polmosów

Katarzyna Jaźwińska
05-10-1999, 00:00

MSP szuka doradców dla Polmosów

Resort skarbu ogłosił przetarg na doradców prywatyzacyjnych dla fabryk spirytusowych. Walka na dobre ruszy wiosną 2000 roku. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszy się fabryka z Poznania.

Wczoraj Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło przetarg na wybór doradcy prywatyzacyjnego dla Polmosu z Poznania. Resort rozpoczął też poszukiwania firm, które przygotują m.in. strategię sprzedaży wódczanych fabryk z Łańcuta, Józefowa, Torunia i Kutna.

Potencjalni inwestorzy będą mogli objąć minimum 51 proc. akcji każdej z firm. Docelowo resort chce się pozbyć od 65 do 80 proc. walorów Polmosów. Strategia prywatyzacji poznańskiego Polmosu oraz pozostałych spółek ma być gotowa w II kwartale 2000 roku.

Największe zainteresowanie Polmosami sygnalizowały do tej pory koncerny Bacardi Martini, Allied Domecq czy Pernod Ricard. Firmy te nie mają w swojej ofercie wódek białych, mogą więc interesować się przejmowaniem krajowych producentów. Inwestorzy ci są wymieniani, jako chętni do przejęcia spółki z Poznania. Nie jest jednak wykluczone, że o polski szlagier eksportowy, czyli należącą do poznańskiej fabryki markę Wyborowa, mogą zabiegać inni chętni. Największe szanse daje się jednak francuskiemu Pernod Ricard, inwestorowi strategicznemu w Agrosie.

Nie wiadomo jeszcze, czy fabryką z Poznania będzie także zainteresowany UDV. Janusz R. Guy, dyrektor generalny na Polskę brytyjskiego koncernu, wielokrotnie zapewniał, ża UDV interesuje wyłącznie produkcja wódki Smirnoff. W branży mówi się jednak, że Anglicy woleliby produkować tę wódkę w ramach licencyjnej współpracy z jednym z Polmosów. Jeśli ten plan się nie powiedzie, być może UDV przejmie Polmos Józefów, z którym od wielu lat współpracuje.

Z kolei inwestycję w Polmos z Torunia rozważa Vinpol z Grupą Henkell & Sšhnlein. Koncern ten buduje jednak w Polsce własną fabrykę wódek i jeśli doradca drogo wyceni toruński Polmos, Niemcy mogą się wycofać.

Wejście do łańcuckiego Polmosu deklaruje natomiast Janusz Palikot, właściciel Ambry, jednego z największych w kraju producentów win musujących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / MSP szuka doradców dla Polmosów