MSP z optymizmem patrzą w przyszłość

opublikowano: 09-11-2017, 22:00

Przedsiębiorcy chcą więcej zatrudniać, ale nie zamierzają inwestować w podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Poprawiły się nastroje w małych i średnich firmach — wynika ze Skanera MSP, badania przeprowadzanego co kwartał przez Instytut Keralla Research na próbie 500 firm. Wskaźnik KERNA wyniósł 54,8 pkt. na minusie, czyli wzrósł prawie o 8 proc. w ciągu kwartału. Może on przyjmować wartość od minus 100 do 100, a im jest niższy, tym spółki mają gorsze nastroje. Firmy coraz lepiej oceniają kierunek zmian w gospodarce. Jeszcze na początku roku zaledwie 8,6 proc. badanych wypowiadało się o nich pozytywnie, a dominującą grupę w tym zakresie stanowili sceptycy — było ich aż 43 proc. Obecnie optymistyczny scenariusz zakłada 20,8 proc. przedsiębiorców. Negatywnych zmian w kondycji kraju spodziewają się głównie małe firmy. Z badania wynika, że zmniejszył się rozdźwięk między oceną sytuacji kraju i własnego biznesu.

— Widać, że w ślad za większą liczbą pozytywnych opinii o kondycji firmy idzie coraz większa liczba spółek dobrze oceniających kierunek, w którym zmierza gospodarka — mówi Izabella Młynarczyk, analityk rynku Keralla Research. W porównaniu z poprzednim kwartałem poziom zadowolenia reprezentantów sektora MSP z kondycji ekonomicznej prowadzonego przez nich biznesu wzrósł o 2,8 pkt. Teraz co czwarty przedsiębiorca zakłada poprawę w tym zakresie w ostatnim kwartale tego roku. O optymistycznym scenariuszu mówią głównie firmy handlowe, produkcyjne oraz zatrudniające od 50 do 249 pracowników. Natomiast odsetek przedsiębiorców prognozujących pesymistyczny rozwój wydarzeń dla biznesu utrzymuje się od kilku kwartałów na zbliżonym poziomie, rzędu 11-16 proc. (negatywne podejście mają głównie firmy działające tylko w Polsce). Badanie pokazuje ponadto, że w ostatnim kwartale tego roku utrzyma się skłonność MSP do inwestowania na poziomie zbliżonym do tego sprzed ostatnich trzech miesięcy. Jednocześnie więcej przedsiębiorstw w porównaniu z poprzednim kwartałem planuje zwiększyć zatrudnienie. Firmy, które chcą w ostatnich miesiącach tego roku wydawać pieniądze na środki trwałe, zamierzają kupować głównie nowe maszyny (60,4 proc.). Dodatkowo utrzymuje się skłonność do inwestycji w służbowe samochody (36,2 proc.) i oprogramowanie (20,8 proc.). Spadła natomiast chęć do inwestowania w platformy do sprzedaży w internecie. Do tego, co ciekawe, firmy planują wydać mniej również na podnoszenie kwalifikacji pracowników, choć o problemach z pozyskaniem odpowiednich osób do pracy informują badani z każdej branży. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu