MSP zmienia umowy z NFI

Grzeszczuk Robert, Kobosko Michał
05-11-1999, 00:00

MSP zmienia umowy z NFI

PRZEDŁUŻENIE: Zdaniem Alicji Kornasiewicz, wiceminister skarbu państwa, proponowane przez resort zmiany mają przedłużyć żywot całego programu NFI. fot. Borys Skrzyński

Po kilku miesiącach przepychanek resort skarbu osiągnął kompromis z Narodowymi Funduszami Inwestycyjnymi i ich firmami zarządzającymi. Efekt: nowe umowy o wynagrodzenie, które powinny przedłużyć żywot programu NFI.

W ujawnionej wczoraj propozycji MSP rolę „marchewki” dla firm zarządzających odgrywa deklaracja wypłacania przez MSP dodatkowego (niezależnie od warunków umowy o zarządzanie) wynagrodzenia wysokości od 1,6 do 2 proc. akcji funduszu rocznie. W zamian za to resort otrzymuje dodatkowe zabezpieczenia swoich interesów.

Po pierwsze, fundusze — pod groźbą rozwiązania umowy — są zobowiązane do regulowania zobowiązań powstałych z tytułu zaciągnięcia kilka lat temu kredytów z Banku Światowego i EBOR-u (poręczycielem pożyczek wspomagających Program Powszechnej Prywatyzacji był Skarb Państwa). Dotychczas swoje zadłużenie z tego tytułu uregulowały Octava, Fortuna i — częściowo — Victoria.

Po drugie resort otrzymuje gwarancję, że przy sprzedawaniu przez NFI akcji spółek parterowych będzie traktowany nie gorzej niż same fundusze. Wreszcie po trzecie, umowy mają wyeliminować „niekorzystne dla MSP skutki umarzania akcji NFI”.

— W tej ostatniej sprawie czekamy na wyrok sądu, który zajmuje się naszym pozwem o unieważnienie uchwał NFI Octava. Jeśli sąd wyrazi zgodę na umarzanie akcji, nie będziemy się odwoływać od tej decyzji i zaczniemy negocjować z funduszami — mówiła wczoraj Alicja Kornasiewicz, wiceminister skarbu.

— Ten kompromis jest bardzo korzystny. Skarb Państwa wie, że nie straci przy sprzedaży spółek parterowych. Firmy zarządzające zyskały dodatkowe wynagrodzenie, które za okres listopad-grudzień Ô99 obejmie od 80 do 100 tys. akcji. Wreszcie drobni akcjonariusze mogą zyskać na tym, że firmom zarządzającym zacznie zależeć na kursie giełdowym — ocenia Maciej Radziwiłł, prezes Cresco Financial Advisors, udziałowca firmy zarządzającej I NFI, Victorią i Fortuną.

Dotychczas nowe umowy z MSP podpisały trzy NFI (VII, Foksal i Zachodni NFI), wkrótce dołączą do nich Fund. 1 NFI, Victoria i Fortuna, a także fundusze kontrolowane przez PZU (Drugi, Progress, Kwiatkowski) i Pekao SA (3 i XI).

Zdaniem resortu skarbu, fundusze mają wiele dróg przyszłego rozwoju. W najbliższej perspektywie mogą się łączyć (MSP nie jest przeciwny zapowiedzianej fuzji 3 i XI NFI). Zaś po zakończeniu działalności przewidzianej ustawą o NFI będą mogły się przekształcić w „normalne” zamknięte lub otwarte fundusze inwestycyjne (w tym celu w przyszłym roku może powstać specjalna ustawa).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzeszczuk Robert, Kobosko Michał

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP zmienia umowy z NFI