MSWiA i strażacy porozumieli się

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 24-12-2002, 00:00

Do końca roku komendy powiatowe Państwowej Straży Pożarnej dostaną z budżetu MSWiA prawie 14,5 mln zł na spłatę zobowiązań, a szefowie związków postarają się by do końca roku protest zawieszono - uzgodnili protestujący z szefem MSWiA.

O wynikach rozmów szefa resortu SWiA Krzysztofa Janika oraz komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej i strażackich związkowców, poinformował w poniedziałek Witold Maziarz, rzecznik szefa PSP.

Strażacy-związkowcy domagają się zwiększenia pensji o 200 zł. Powołują się na porozumienie z rządem z 1997 r. zakładające wyrównanie ich uposażeń z wynagrodzeniami policjantów. Wolę dążenia do takiego stanu minister Janik zadeklarował także na poniedziałkowym spotkaniu, ale zastrzegł, że będzie to zależało od sytuacji finansowej państwa.

Akcję protestacyjną zorganizowały Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ “Solidarność” i Związek Zawodowy Strażaków “Florian”. Akcję poparła też trzecia centrala związkowa - NSZZ Funkcjonariuszy Pożarnictwa. Centrale zrzeszają ok. 11 tysięcy strażaków, czyli połowę zawodowych strażaków w Polsce.

— Kierownictwo resortu - dostrzegając potrzeby PSP - przeznaczyło w IV kwartale tego roku dodatkową kwotę 14 mln 484 tys. zł dla komend powiatowych, na spłatę zobowiązań, w tym świadczeń rzeczowych dla funkcjonariuszy. Na spotkaniu w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji przedstawiciele związkowców zobowiązali się do tego, że podejmą działania by do końca roku protest strażaków został zawieszony — poinformował Witold Maziarz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MSWiA i strażacy porozumieli się