MTP chcą wybudować nowy hol wejściowy

Marek Loos
13-06-2001, 00:00

MTP chcą wybudować nowy hol wejściowy

Międzynarodowe Targi Poznańskie zamierzają wybudować nowy hol wejściowy na tereny targowe od ul. Głogowskiej. Inwestycja ma kosztować 30-40 mln zł. Jeszcze w 2001 r. odbędzie się przetarg, który wyłoni wykonawcę przedsięwzięcia. Budowa powinna rozpocząć się na początku 2002 r. Obiekt ma być gotowy przed targami Budma 2003.

Od 30 do 40 mln zł zamierza w 2001 r. zainwestować spółka Międzynarodowe Targi Poznańskie w budowę nowego holu wejściowego na tereny targowe od strony ul. Głogowskiej. Pieniądze na realizację tej inwestycji będą pochodziły z zysków wypracowywanych przez MTP. Zgodnie ze statutem spółki, 80 proc. jej zysków netto musi być co roku — aż do 2020 r. — przeznaczane na inwestycje.

— Według projektu, z holu wejściowego skierowanego ku dworcowi głównemu PKP w Poznaniu, będą wychodziły łączniki do centrum targowego i okrągłego pawilonu, nad którym góruje charakterystyczna iglica targowa. Do tego obiektu z holu wejściowego będą w łączniku prowadziły ruchome schody — mówi Grzegorz Turkiewicz, wiceprezes MTP.

Najpierw pawilon nr 5

Jeszcze w tym roku w drodze przetargu ma zostać wyłoniony wykonawca inwestycji. Budowa rozpocznie się na początku 2002 r. Nowe wejście na MTP ma zostać uruchomione przed targami Budma 2003.

Nowy hol wejściowy będzie stanowił element łączący pawilon targowy nr 5 z gmachem siedziby zarządu MTP.

Zanim dojdzie do jego realizacji, musi zostać rozbudowany pawilon targowy nr 5. W nowej części będą się mieściły pomieszczenia ekspozycyjne, konferencyjne i gastronomiczne. Rozbudowa pawilonu nr 5 rozpocznie się jeszcze w 2001 r. tuż po 73. Targach Technologii Przemysłowych i Dóbr Inwestycyjnych, które odbędą się od 18 do 21 czerwca. Rozbudowa piątki powinna zakończyć się przed najbliższymi styczniowymi targami Budma 2002. Wówczas dopiero ruszy budowa nowego holu wejściowego.

Po oddaniu do użytku tego obiektu zaczną się prace obejmujące gruntową modernizację budynku siedziby MTP oraz adaptację na potrzeby targowe obiektu przy ul. Głogowskiej, w którym mieści się restauracja Adria. W ten sposób powstanie kompleks o łącznej powierzchni prawie 14 tys. mkw.

W roku 2004 MTP chcą rozpocząć budowę kolejnego holu wejściowego, tym razem od ul. Bukowskiej. Ma on połączyć jedną fasadą zewnętrzną pawilon targowy nr 14 i budynek, w którym jest zlokalizowany World Trade Centre w Poznaniu. Zdaniem Grzegorza Turkiewicza, nie jest jeszcze znana nawet szacunkowa wartość tej inwestycji. Na razie istnieje jedynie symulacja komputerowa wyglądu tego obiektu od strony ul. Bukowskiej.

Przeprowadzka później

Obie zaplanowane inwestycje MTP mogą budzić zdziwienie w kontekście ogłoszonych wcześniej przez MTP planów wyprowadzki z centrum Poznania.

— Planujemy wyprowadzenie targów z Poznania, ale jest to odległa przyszłość. Planowane przez nas tego typu inwestycje targowe zwracają się w czasie 12-21 lat. Plany wyprowadzki MTP z Poznania sięgają dalej niż nawet te najdłuższe okresy zwrotu — twierdzi Grzegorz Turkiewicz.

MTP są największym krajowym organizatorem imprez wystawienniczych. Posiadają ponad 50-proc. udział w sprzedawanej w Polsce powierzchni wystawowej i 60- -proc. udział zagranicznych uczestników w krajowych targach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MTP chcą wybudować nowy hol wejściowy