Muffinki czekają na werdykt fiskusa

opublikowano: 18-02-2013, 00:00

Pełne stanowisko NSA przeciwne karaniu wyższym VAT ciastek o długiej trwałości może być znane najpóźniej za 1,5 miesiąca.

Na tę informację czeka wielu producentów i dystrybutorów. Wygląda na to, że jeszcze będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Resort finansów wstrzymuje się z wydaniem opinii o styczniowym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) w sprawie niedopuszczalnego, zdaniem sędziów, zróżnicowania opodatkowania ciastek zależnie od okresu ich świeżości. Ministerstwo poinformowało nas w piątek, że odniesienie się do tez tego orzeczenia może nastąpić jedynie po analizie jego uzasadnienia, co będzie możliwe dopiero po jego publikacji. Podkreśla jednak, że orzeczenie zapadło w indywidualnej sprawie.

Świeże do 45 dni

Jej źródłem była interpretacja podatkowa wydana producentowi artykułów spożywczych, w tym ciast w proszku, muffinków, którą podtrzymał później wojewódzki sąd administracyjny. 28 stycznia 2013 r. NSA uchylił interpretację i wyrok WSA (sygn. I FSK 697/12), uznając, że stosowanie dwóch stawek podatku od towarów i usług (VAT) na wyroby ciastkarskie (obniżonej 8 proc. i podstawowej 23 proc.) stwarza konkurencję między towarami, które są praktycznie identyczne. Ministerstwo Finansów (MF) przypomina w wyjaśnieniach dla „PB” szczegółowe zasady tego różnicowania. Od 1 stycznia2011 r. do 31 grudnia 2013 r. opodatkowaniu stawką wysokości 8 proc. podlegają wyłącznie: wyroby ciastkarskie i ciastka, świeże, których data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia nie przekracza 45 dni (PKWiU ex 10.71.12.0), oraz wafle i opłatki o zawartości wody przekraczającej 10 proc. masy (PKWiU ex 10.72.12.0). Wyroby ciastkarskie i ciastka, które nie spełniają tych kryteriów, podlegają 23-procentowemu VAT. Według informacji Mariusza Machcińskiego, partnera Stone & Feather Tax Advisory, reprezentującego producenta przed NSA, te rozwiązania wprowadzano pod szyldem walki z mocniej zakonserwowanymi towarami o dłuższym terminie przydatności. NSA stwierdził, że dla różnicowania wysokości opodatkowania VAT ustawodawca nie ma prawa przyjmować kryterium terminu przydatności do spożycia i że stawki podatku nie mogą być narzędziem kształtowania wzorców zachowań konsumentów (pisaliśmy o tym 29 stycznia).

Precedensowy wyrok

Jest to pierwszy wyrok NSA w takiej sprawie. W ocenie doradców podatkowych Stone & Feather Tax Advisory, jest on precedensowy i istnieje szansa, że taka linia orzecznictwa zostanie przez sądy utrwalona. NSA ma termin 30 dni od wyroku na sporządzenie pisemnego uzasadnienia. Powinno być zatem gotowe przed końcem lutego. Jednak, jak doradcy informują, sądu nikt z tego terminu nie rozlicza. Zazwyczaj strony otrzymują pełne uzasadnienie w ciągu miesiąca do dwóch po rozstrzygnięciu sprawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Muffinki czekają na werdykt fiskusa