Multimedia szukają milionów na przejęcia

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 22-03-2013, 00:00

Operator kablowy negocjuje wzrost długu. Pieniądze z obligacji lub kredytu wyda na budowę sieci i akwizycje.

Połączenie platform satelitarnych w nC+ to sygnał do dalszej konsolidacji rynku.

— Konsolidacja platform telekomunikacyjnych w Polsce, w tym satelitarnych, jest korzystna, bo likwiduje nadmierne rozdrobnienie — mówi Andrzej Rogowski, prezes Multimedia Polska. Jeden z największych operatorów kablowych chce być aktywnym uczestnikiem tego procesu.

— Jesteśmy w trakcie restrukturyzacji finansowania, która powinna umożliwić nam bardziej ofensywne działania na rynku i udział w jego konsolidacji. Chcemy stworzyć sobie warunki do rozwoju i zwiększenia efektywności. Rozmawiamy z mniejszymi i średnimi podmiotami w sprawie akwizycji, chcemy też kontynuować budowę sieci — deklaruje Andrzej Rogowski.

Multimedia zainwestowały w ubiegłym roku 375 mln zł — 190 mln zł wydały na akwizycje, a 180 mln zł na inwestycje organiczne. Spółka chce utrzymać tempo rozwoju.

— Głównym celem jest osiągnięcie w ciągu 3-5 lat 25 proc. udziałów w polskim rynku kablowym pod względem liczby klientów — mówi prezes. Multimedia były długo kojarzone głównie z przymiarkami głównych akcjonariuszy do wyjścia z inwestycji. Pod koniec ubiegłego roku podjęli męską decyzję: zostają w akcjonariacie i będą dalej rozwijać spółkę. Restrukturyzacja długu, wynoszącego obecnie 1 mld zł, powinna dać Multimediom dodatkowe kilkaset milionów złotych na rozwój. Spółkę na to stać, bo ma stosunkowo bezpieczny poziom długu do EBITDA — 2,5 razy.

— Rozważamy zarówno emisję obligacji, jak i zwiększenie zadłużenia kredytowego. W najbliższych dniach powinniśmy zdecydować o nowej wysokości długu, a w ciągu kolejnych tygodni — o jego strukturze — zapowiada Andrzej Rogowski. Dług będzie zaciągnięty w złotych. Jeśli Multimedia zdecydują się na emisję obligacji, może to być jedna z większych tego typu emisji w ostatnich miesiącach w Polsce. Zmianę struktury zadłużenia rozważa również Polkomtel. Inwestorzy się ucieszą.

— Fundusze obligacji korporacyjnych mają pieniądze, ale nie bardzo mają co kupować. Inwestorzy detaliczni coraz chętniej inwestują na rynku obligacji, również bezpośrednio. Jesienią były problemy z uplasowaniem emisji obligacji korporacyjnych, teraz — schodzi wszystko — mówi Emil Szweda z obligacje.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Multimedia szukają milionów na przejęcia