Mundial i RPP mogą uspokoić nastroje na GPW

Paweł Kubisiak
25-06-2002, 09:24

Poniedziałkowe zamknięcie giełd amerykańskich daje nadzieję na poprawę nastrojów podczas wtorkowych notowań. Wczorajsza sesja na GPW przyniosła osłabienie koniunktury, jednak winę za to ponoszą giełdy Eurolandu, które wywołały wyprzedaż akcji na warszawskim parkiecie. Przebieg poniedziałkowej sesji na Wall Street może uaktywnić popyt na giełdach Starego Kontynentu, dzięki czemu indeksy GPW mogą kontynuować piątkowe zwyżki.

Z zagranicy może napłynąć jeszcze kilka informacji, które mogą wywrzeć wpływ na zachowanie indeksów. Nastroje mogą poprawić kolene dane makro. W Niemczech nastąpi publikacja indeksu nastrojów w biznesie (prognoza powyżej 92,0 pkt.). Wskaźniki w Stanach Zjednoczonych zostaną piodane dopiero po 16 (ilość sprzedanych domów w maju i indeks zaufania), więc mogą wywrzeć wpływ dopiero na jutrzejsze notowania.

Można spodziewać się, że przebieg sesji na GPW będzie raczej spokojny. Ważnym czynnikiem, który może uspokoić rynki jest półfinałowy mecz Niemcy – Korea, rozpoczynający się 13.30. Praktyka pokazuje, ze rynki w czasie istotnych spotkań notują gwałtowny spadek aktywności inwestorów. Dzisiejszy mecz jest tym bardzie istotny, ze po jednej stronie grają Niemcy, co odbije się na zachowaniu frankfurckiego DAX-a. Pozostałe rynki tez będą śledzić przebieg spotkania. Wszak uczestniczy w nim drużyna gospodarzy, której sprzyjają sędziowie

Nie należy tez zapominać o rozpoczynającym się dwudniowym posiedzeniu RPP. Część inwestorów zechce poczekać na środową decyzję NBP w sprawie stóp procentowych. Troche zamieszania może też przynieść zapowiadany protest Samoobrony i blokada warszawskich ulic.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Mundial i RPP mogą uspokoić nastroje na GPW