Mundialowe przygotowania bardziej opłacalne

MWIE, ibtimes.com
22-06-2010, 15:37

Bezpośrednie korzyści z mistrzostw nie zachwycą, ale mają być długofalowe.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Korzyści z organizowania mistrzostw świata w RPA to głównie miejsca pracy przy projektach infrastrukturalnych. O bezpośrednie korzyści z obecnie rozgrywanych gier jest już trudniej.

W długim okresie zaprocentują inwestycje w infrastrukturę. Jednak jeśli nie liczyć jednorazowych zysków branży turystycznej, to bezpośredni wpływ mistrzostw świata na gospodarkę RPA nie będzie duży.

Pozytywny wpływ na gospodarkę miały same przygotowania do mundialu. Wg szacunków UBS przygotowania do mistrzostw dodały do południowoamerykańskiemu PKB od 0,5 do 2,2 pkt proc. Jeszcze większy jest przyrost miejsc pracy, który eksperci oceniają na 2,7 proc.

Gospodarka RPA wyszła z recesji w trzecim kwartale 2009 roku, a już w pierwszym kwartale bieżącego roku dynamika PKB sięgnęła 4,6 proc. Choć RPA inwestorzy zagraniczni kojarzą głównie z kopalniami złota, to jednak w rzeczywistości zatrudniają one jedynie co 50 pracownika. Cały sektor wydobywczy odpowiada jedynie za 5 proc. PKB. Największa część PKB tworzona jest w usługach, które odpowiadają za 60 proc. produktu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, ibtimes.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

/ Mundialowe przygotowania bardziej opłacalne