Mural Banksy'ego sprzedany za minimum 100 tys. GBP

PAP , DI
opublikowano: 19-02-2021, 13:09

Nottingham stracił mural zachowującego anonimowość słynnego ulicznego artysty, którym cieszył się od połowy października zeszłego roku.

CARL RECINE / Reuters / Forum

Mural Banksy'ego, brytyjskiego artysty streetartowego, przedstawiający dziewczynkę używającą opony od roweru jako koła do hula-hoop, został przez specjalną ekipę wycięty wraz z fragmentem elewacji z budynku w Nottingham w środkowej Anglii i sprzedany kolekcjonerowi.

Sprawa wzbudziła spore kontrowersje. Nabywca John Brandler powiedział stacji BBC, że zapłacił za mural „sześciocyfrową kwotę”, co oznacza co najmniej 100 tys. GBP, ratując go przed zniszczeniem, które byłoby nieuchronną konsekwencją umieszczenia na nim przez władze miejskie osłony z pleksiglasu. John Brandler, który ma już kilka dzieł Banksy'ego, zapowiedział, że mural trafi wystawę poświęconą sztuce ulicznej w muzeum w Bury St Edmunds.

Władze Nottingham przyznały, że ubolewają z powodu straty dzieła Banksy'ego, znajdującego się na budynku od połowy października ubiegłego roku, ale nie były w stanie temu zapobiec. Skontaktowały się z Pest Control, biurem zachowującego anonimowość artysty, który nie zgodził się na przeniesienie muralu w inne miejsce, więc decyzja o jego sprzedaży należała do właściciela budynku.

Przeniesienie muralu jest jednak także zaburzeniem koncepcji artysty. Banksy nieprzypadkowo namalował go na budynku koło znaku drogowego, do którego był przypięty zdezelowany rower bez tylnego koła. Nie przypadkiem też na lokalizację wybrał Nottingham, miasto mające długą tradycję w produkcji rowerów. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane