Muzealny Matejko pójdzie pod młotek

  • Ewa Bednarz
13-03-2013, 07:40

„Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem”, olej największego polskiego malarza historycznego, licytowany będzie od 500 tys. zł.

Na aukcjach pojawiają się prace Jana Matejki, ale są to przede wszystkim szkice i rysunki, czasem akwarele. Obrazy olejne to rzadkość. Dotychczas wystawionych było kilka portretów i zaledwie trzy sceny historyczne. W 1999 r. olej na tekturze — „Król Zygmunt słuchający dzwonu” — licytowany był od 50 do 222 tys. zł.

„Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem” będą licytowane od 500 tys. zł, znacznie poniżej estymacji wynoszącej 900 tys. – 1,1 mln zł. [FOT. ARC]
Zobacz więcej

„Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem” będą licytowane od 500 tys. zł, znacznie poniżej estymacji wynoszącej 900 tys. – 1,1 mln zł. [FOT. ARC]

Sześć lat później za „Bolesława Rogatkę z Anną Dederen i grajkiem” zapłacono 750 tys. zł, 70 tys. zł powyżej ceny wywoławczej, a w 2009 r. wystawiono na sprzedaż „Świętego Stanisława karcącego Bolesława Śmiałego” za 1,5 mln zł. Chętny się jednak nie znalazł.

Cena wywoławcza 500 tys. zł za „Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem” z 1881 r., nie wydaje się więc wysoka, zwłaszcza że dzieło pochodzi z najlepszego okresu malarskiego artysty. Obraz (52,2 x 42 cm), tytułowany też „Nieszczęśliwe zaloty Olbrachta”, przez niemal 100 lat znany był tylko z reprodukcji. W latach 80. pojawił się w wiedeńskim antykwariacie i ponownie trafił w prywatne ręce.

Płótno przedstawia króla Polski zranionego przez rywala podczas miłosnej schadzki z krakowską mieszczką. Króla podtrzymuje Kallimach, czyli Filippo Buonaccorsi, włoski humanista, pisarz, poeta i nauczyciel króla, słynący z hulaszczego trybu życia. W tyle widać napastnika i jego kompanów. Obraz można oglądać na wystawie w Galerii Agry-Art. Aukcja odbędzie się w warszawskim hotelu Bristol, 17 marca o godz. 19.00.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Alternatywne / Muzealny Matejko pójdzie pod młotek