Muzeum Narodowe chce budować nowy gmach

Adam Brzozowski
opublikowano: 21-05-2001, 00:00

Muzeum Narodowe chce budować nowy gmach

Muzeum Narodowe oczekuje na decyzję parlamentu o zarezerwowaniu środków na budowę nowego gmachu. Koszt budowy obiektu o powierzchni 44 tys. mkw. szacowany jest na 300 mln zł. W tegorocznym budżecie MN na inwestycje zaplanowano 10 mln zł, z czego 8 mln zł będą kosztowały bieżące remonty.

Muzeum Narodowe zamierza wybudować nowy gmach, w którym wystawione zostaną zbiory nie prezentowane dotychczas ze względu na brak odpowiedniej powierzchni w zespole budynków przy Al. Jerozolimskich. Warunkiem rozpoczęcia inwestycji, której koszt szacuje się na 300 mln zł, jest zagwarantowanie przez budżet państwa minimum 70 proc. kwoty.

Powierzchnia na 50 lat

Gmach o 5 kondygnacjach (łącznie 44 tys. mkw.) powstać ma na podstawie przedwojennych planów, które zakładały zbudowanie — skierowanego w stronę ul. Książęcej — budynku w kształcie litery E. Około 36 tys. mkw. będzie stanowiło powierzchnię użytkową muzeum. Ferdynand Ruszczyc, dyrektor Muzeum Narodowego, twierdzi, że taka powierzchnia zaspokoi potrzeby muzeum na najbliższe 50 lat. Pozostałą część powierzchni nowego gmachu MN chce wykorzystać na działalność komercyjną, co pozwoli na zdobycie dodatkowych środków niezbędnych do utrzymania nowego obiektu.

— Muzeum ma atrakcyjną lokalizację przy Giełdzie Papierów Wartościowych, w pobliżu placu Trzech Krzyży i Nowego Światu. Możliwe jest na przykład utworzenie w kompleksie muzeum centrum kongresowego z zapleczem dla ludzi biznesu w postaci hotelu, restauracji itp. Taka inwestycja szybko by się zwróciła i stałaby się dodatkowym źródłem zasilania naszego budżetu — dodaje Ferdynand Ruszczyc.

W nowym gmachu wystawione będą dzieła, których prezentacja nie jest możliwa ze względu na brak odpowiednich warunków przechowywania i wystawiania. W planowanym budynku powstaną galerie: sztuki orientalnej, rzeźby, sztuki zdobniczej oraz sztuki XX wieku. Dodatkowo zostaną wyeksponowane zbiory papierowe oraz monety i medale.

Decyzja parlamentu

Dotychczas nie udało się uzyskać funduszy na rozbudowę muzeum.

— Plany wybudowania nowego gmachu zostały zaakceptowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, lecz dotąd nie ma decyzji o finansowaniu inwestycji. Liczymy na zdobycie środków w momencie, gdy będziemy finansowani dodatkowymi środkami z budżetu państwa, a nie wyłącznie z ministerstwa kultury, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (do 2000 r. pieniądze pochodziły od funduszu wojewódzkiego) oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Mamy gotową koncepcję budynku oraz zezwolenie na budowę na własnym terenie. Czekamy na decyzję parlamentu w sprawie przyznania nam środków na rozbudowę — tłumaczy Ferdynand Ruszczyc.

Niezbędne remonty

Na remonty muzeum wyda w 2001 r. około 10 mln zł. Najważniejsze prace to: remont dachu świetlikowego nad galeriami malarstwa polskiego i hallem głównym, remont oraz czyszczenie elewacji i modernizacja systemu bezpieczeństwa. Latem wyremontowana zostanie sala kinowa, usytuowanie zmienią szatnia i kawiarnia.

Do końca 2003 roku na remont gmachu w Al. Jerozolimskich muzeum otrzyma z MKiDzN łącznie16 mln zł.

Co roku wszystkie oddziały warszawskiego muzeum, z pałacem w Nieborowie i Arkadią, odwiedza 0,5 mln osób. Spodziewany zysk z biletów w 2001 r. to 3 mln zł. Dzięki wystawie dzieł francuskich impresjonistów, którą obejrzało 220 tys. osób, budżet muzeum zwiększył się dodatkowo o 1,7 mln zł.

Inwestorem zastępczym MN jest spółka Eko Inwestment, która organizuje dla muzeum przetargi i wybiera wykonawców prac.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Muzeum Narodowe chce budować nowy gmach