Myśleli, że gaz się ulatnia, a to “surströmming”

opublikowano: 09-10-2015, 11:12

Do jednego z budynków wielorodzinnych w Szwecji wezwano straż pożarną w celu wykrycia domniemanego wycieku gazu. Okazało się jednak, że podejrzany zapach pochodził z biesiady, na której spożywano słynne tradycyjne danie: sfermentowane śledzie, czyli “surströmming”.

- Otrzymaliśmy wezwanie o 19:53 w środę od mieszkańców informujących o dziwnym zapachu w ich budynku. Podejrzewali, że może być to wyciek gazu – powiedziała  Johanna Björnfot, rzeczniczka straży pożarnej w Sztokholmie. - Przyjęliśmy wezwanie i zaalarmowaliśmy spółkę gazową. Kiedy strażacy pojawili się na miejscu i zaczęli szukać źródła zapachu jeden z mieszkańców przyznał, że jedzono u niego sfermentowane śledzie, które były źródłem zapachu – dodała.

Scanpix/FORUM

“Surströmming” to danie znane w Szwecji od ponad 100 lat. Pochodzi z czasów, kiedy część pracowników otrzymywała wynagrodzenie w śledziach. Aby mogły przetrwać dłużej pozwalano na proces ich fermentacji. Negatywną stroną jest w tym wypadku skrajnie nieprzyjemny zapach. Wielu właścicieli wynajmujących mieszkania zakazuje spożywania w nich “surströmming”. Już nie raz zdarzało się, że rozchodzący się zapach dania powodował wezwanie straży pożarnej w celu usunięcia wycieku gazu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.se

Polecane