Na aukcji może być jak na pchlim targu

  • Ewa Bednarz
14-01-2015, 00:00

ALTERNATYWNE I na giełdzie staroci, i na aukcji można trafić na okazje. Na Artoutlecie zaskoczy niska cena wywoławcza pióra Montegrappy, ale nie tylko.

Artoutlet — nazwa nowej aukcji w Desie Unicum, może być odbierana negatywnie lub pozytywnie — w zależności od kojarzenia słowa outlet, ale może być też okazją do znalezienia czegoś ciekawego wśród przedmiotów wątpliwej jakości. Na wyprzedażach na ogół dominuje rzemiosło. Podobnie jest także tym razem. Wszystkie przedmioty zgromadzone na aukcję można już oglądać w siedzibie domu aukcyjnego i jednocześnie poczuć się trochę jak na pchlim targu. Obok metalowej, XX-wiecznej tacy — w dodatku z dużymi uszkodzeniami — można znaleźć plater z przełomu XIX i XX w. pochodzący ze słynnej wytwórni Braci Henneberg. Wytwórnię założył wprawdzie Józef Henneberg, pracujący wcześniej u słynnego Frageta i jego wspólnik, ale największy wpływ na powodzenie przedsięwzięcia mieli bracia Juliusz i Stanisław Karol. To oni pozyskiwali najlepszych projektantów, dbali o najnowsze technologie, założyli wiele firmowych sklepów, m.in. w Petersburgu, Odessie, Rio de Janerio czy Teheranie — wszędzie tam, gdzie warszawskie wzornictwo zyskiwało rozgłos. Sam Fraget też w katalogu ma swoje miejsce, podobnie jak Norblin, którego czajnik z drugiej połowy XIX w. będzie można licytować już od 500 zł. Platery Norblina nie są rzadkością, znajdują się w większości domów naszych babć. Nie są też jeszcze drogie, ale platerów ze słynnych wytwórni i dobrej jakości nie przybędzie — więc jeśli kupować, to z renomowanych warsztatów. Zainteresowanie powinno też wzbudzić pióro kulkowe włoskiej Montegrappy z limitowanej serii „220th Anniversary of Il Teatro La Fenice di Venezia”, poświęconej teatrowi w Wenecji. Jego nazwa odwołuje się do mitycznego feniksa i nawiązuje do trzech pożarów, które za każdym razem budowlę pochłaniały. Montegrappa wypuściła pierwszą limitowaną serię 1912 piór na swoje 80. urodziny w 1992 r. Do dziś specjalizuje się w niewielkich edycjach inspirowanych wielkimi rocznicami i znanymi miejscami. Piór poświęconych weneckiemu teatrowi jest 745, licytowane będzie 283. w komplecie ze skórzanym etui, wkładami i certyfikatem. Cena wywoławcza wynosi 2 tys. zł — w specjalistycznych sklepach ceny piór 220th Anniversary of Il Teatro La Fenice di Venezia zaczynają się od 15 tys. zł. Górna granica estymacji jest nawet wyższa o 3 tys. zł. Wielbiciele dizajnu lat 60. i 70. z pewnością dostrzegą słynny fotel Fotel Galaxy zaprojektowany przez Alfa Svenssona i Yngvara Sanstroma. Galaxy czasem pojawia się na aukcjach zagranicznych, teraz jest okazja do licytowania go od 300 zł w Polsce. Bogaty jest też wybór porcelany — od pojedynczych talerzy po całe serwisy, a ceny zachęcające. Przykładem może być choćby słynny serwis Rosenthala ze wzorem Maria, który wyceniono w katalogu na 350 zł przy estymacji 500 zł — 2,5 tys. zł. Aukcja odbędzie się 22 stycznia.

INSPIROWANE ARCHITEKTURĄ:
Zobacz więcej

INSPIROWANE ARCHITEKTURĄ:

Pióro firmy Montegrappa z limitowanej serii „220th Anniversary of Il Teatro La Fenice di Venezia” można kupić w specjalistycznym sklepie za 15,6 tys. zł, na aukcjach zagranicznych za 1,9 tys. USD, a na aukcji ArtOutlet licytowane będzie od 2 tys. zł. ARC [FOT. DESA UNICUM]

© ℗

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Alternatywne / Na aukcji może być jak na pchlim targu