Na beczce prochu

JK
opublikowano: 12-11-2019, 14:50

Tadeusz Kościński, nowy minister finansów (notabene już czwarty w ciągu kilku miesięcy!), wie, że usiadł właśnie na najgorętszym rządowym stołku. Chcąc utrzymać się na tym stanowisku dłużej i skutecznie realizować swoje zadania, musi założyć twardą zbroję.

Już wkrótce stanie do pierwszego, ale chyba najważniejszego boju: o przeforsowanie w nowym parlamencie tzw. zrównoważonego budżetu na przyszły rok. Partia rządząca zrównoważony budżet, pierwszy w historii, ogłosiła jako swój wielki sukces i dowód na skuteczną politykę gospodarczą. Jednak to Tadeusz Kościński będzie musiał obronić ten budżet, czyli pogodzić ogień z wodą, gdyż pojawia się coraz więcej symptomów spowolnienia gospodarczego (mówił o nim także prezes PiS Jarosław Kaczyński), a przedwyborcze obietnice transferów finansowych do społeczeństwa były sążniste.

Tadeusz Kościński
Zobacz więcej

Tadeusz Kościński Fot. Marek Wiśniewski

Drugim gigantycznym wyzwaniem dla nowego ministra finansów będzie dalsze uszczelnianie systemu podatkowego w celu zwiększania wpływów do budżetu państwa. Nie wystarczą już PR-owe zaklęcia, że uszczelnienie już się udało i mafie VAT-owskie zostały przegonione. Jeżeli wpływy do budżetu zaczną wyraźnie się zmniejszać, opozycja złośliwie zapyta, czy te mafie powróciły.

Nowy minister finansów będzie musiał zaproponować kolejne pomysły na uszczelnienie systemu fiskalnego. Na taką konieczność niedawno zwrócono uwagę w raporcie Szkoły Głównej Handlowej, który wskazał, że notowany w ostatnich latach wzrost wpływów z CIT nie jest zasługą rządowego uszczelniania, ale dobrej koniunktury gospodarczej, a ta zaczyna się wypalać. 

Do tych zadań minister potrzebuje pracowników, a w skarbówce panuje wrzenie płacowe. 

Więcej czytaj w poniedziałkowym artykule „Pulsu Biznesu”>>Nowy rząd na trudne czasy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu