Na dywaniku w Brukseli

Katarzyna Jaźwińska
24-05-2004, 00:00

Komisja Europejska opiniuje programy pomocy dla polskich firm. Dopóki nie wyda werdyktu, zakłady nie dostaną wsparcia. Teoretycznie...

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przesłał do Komisji Europejskiej 45 programów pomocowych i 12 programów dotyczących udzielenia indywidualnej pomocy publicznej. Są wśród nich takie projekty, jak plany restrukturyzacji Stoczni Szczecińskiej Nowa, Grupy Stoczni Gdynia, Huty Stalowa Wola czy Daewoo-FSO.

Piotr Pełka, dyrektor nadzorujący w UOKiK kwestie pomocy państwa, informuje, że zgodnie z unijnymi przepisami po 1 maja pomoc publiczna dla polskich firm nie może być udzielona, dopóki programu nie zaaprobuje Bruksela.

— Jeśli w ciągu trzech miesięcy od momentu wysłania programu Komisja Europejska nie zgłosi istotnych zastrzeżeń, można uznać, że program jest zaakceptowany. Jeśli zgłosi wątpliwości, to od ich przedstawienia ma kolejne trzy miesiące na decyzję — dodaje Piotr Pełka.

Mimo takich przepisów polskie firmy realizują i będą realizowały programy. Stocznia Gdynia po 1 maja otrzymała od państwa 80 mln zł w ramach dokapitalizowania. Taką operację przewiduje jej program naprawczy, którego Bruksela jeszcze nie zaakceptowała. Piotr Pełka podkreśla, że decyzja o dokapitalizowaniu zapadła jeszcze przed wejściem Polski do UE i dlatego po 1 maja przekazano stoczni pieniądze.

Piotr Pełka uważa też, że nie ma żadnych obaw, iż Polska będzie musiała zwrócić pomoc publiczną dla Huty Częstochowa.

— Komisja Europejska bada program restrukturyzacji huty i analizuje, czy przewidziane w nim rozwiązania mają znamiona pomocy publicznej. Program nie został zrealizowany, więc nie można mówić o udzieleniu czy konieczności zwrotu pomocy — mówi Piotr Pełka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na dywaniku w Brukseli