Na Euro 2016 Francja zarobiła 1 mld EUR

Jako gospodarz rozgrywek Euro 2016 Francja poniosła koszt niespełna 200 mln EUR, a przychody z mistrzostw w piłce nożnej przyniosły krajowi 1,22 mld EUR, wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Sportu.

Zobacz więcej

CHARLES PLATIAU/Reuters/YAYfoto

Wokół wydatków na organizację rozgrywek narodziło się wiele kontrowersji – choćby to, że w związku ze wzrostem zagrożenia terrorystycznego na ochronę wydarzeń wydano jakieś 24 mln EUR czyli dwukrotnie więcej niż wcześniej planowano.

160 mln EUR wydała Francja na budowę nowych lub remont istniejących już obiektów sportowych i infrastruktury. Reszta kosztów pokryta została z kasy UEFA.

Francja zarobiła jednak na Euro 1,221 mld EUR zarówno dzięki turystyce jak i wydatkom związanym bezpośrednio z organizacją turnieju.

Przeciętnie turysta odwiedzający Francję podczas Euro 2016 wydawał 154 EUR dziennie, z czego większość przeznaczał na nocleg i żywność co przełożyło się na wpływy rzędu 625,8 mln EUR z turystyki.

UEFA wydała na organizację mistrzostw 360 mln EUR, a 24 drużyny biorące w nich udział przyniosły francuskiej gospodarce 34,9 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, thelocal.fr

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Na Euro 2016 Francja zarobiła 1 mld EUR