Na giełdach Azji panowały w piątek mieszane nastroje

28-11-2003, 08:16

Na azjatyckich giełdach panowały mieszane nastroje. Tokijska giełda zakończyła notowania spadkiem w związku z gorszymi niż oczekiwano danymi makro. Na pozostałych rynkach regionu panowały lepsze nastroje.

W Tokio spadły dwa główne indeksy: średnia Nikkei i oficjalny Topix. Ten drugi znalazł się poniżej poziomu z początku miesiąca. Zdarzyło się to po raz pierwszy od ośmiu miesięcy.

Japońskich inwestorów skłoniła do pozbywania się akcji wiadomość o niższym niż oczekiwano wzroście produkcji przemysłowej we wrześniu. Dodatkowym negatywnym impulsem była informacja o niespodziewanym wzroście bezrobocia w październiku.

Spadkami kursu kończyły ostatnią sesję tygodnia Advantest, największy na świecie producent sprzętu do testowania chipów i korzystający z nich NEC Electronics, szósty na świecie producent układów scalonych. O prawie jedną czwartą spadła cena papierów banku regionalnego Ashikaga. Nadzór bankowy ujawnił, że zobowiązania spółki przekraczają wartość jej aktywów.

Wiadomość o ponad dwukrotnie większym niż oczekiwano wzroście produkcji przemysłowej poprawiła nastroje na giełdzie koreańskiej. W górę poszła cena papierów Hyundai Motor, największego miejscowego producenta samochodów. Podrożały wyraźnie akcje Samsung Electronics, największego koreańskiego eksportera.

Niewielkim wzrostem kończyła notowania giełda tajwańska. Cześć strat po czwartkowej przecenie odrobił Taiwan Semiconductor Manufacturing, największy na świecie podwykonawca chipów.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdach Azji panowały w piątek mieszane nastroje