Na giełdach w Europie traci sektor technologiczny

Swarzędz Meble Spółka Akcyjna
05-02-2001, 16:21

LONDYN (Reuters) - Spadek kursów Ericssona, Nokii i Marconi doprowadziły w poniedziałek do spadku europejskiego sektora technologicznego do najniższego poziomu od czterech tygodni.

Wcześniejsze spadki pogłębiła jeszcze zniżka na otwarciu w USA, gdzie inwestorów wciąż niepokoi perspektywa recesji.

Większych strat udało się uniknąć dzięki umocnieniu się sektora energetycznego. Kursy największych koncernów paliwowych zwyżkowały w ślad za wzrostem cen ropy.

Według niektórych analityków, ponieważ kończy się sezon publikacji wyników przez firmy amerykańskie i rynek zdyskontował już obniżkę stóp procentowych przez Fed, nie widać na razie innych czynników, które mogłyby w najbliższym czasie ożywić rynek.

Sukcesem zakończył się debiut operatora niemieckiej giełdy - Deutsche Boerse. W pierwszym dniu notowań cena była o 10 procent wyższa niż w ofercie publicznej. Oferta dała DB ponad miliard euro, które spółka może wykorzystać na przejęcia przy kolejnej fali konsolidacji europejskich giełd.

Kurs Commerzbanku spadł o 2,5 procent przy dużych obrotach, po tym jak zysk netto w 2000 roku czwartego co do wielkości banku w Niemczech okazał się niższy niż oczekiwano.

O sześć procent spadł kurs British Airways, mimo, że brytyjski przewoźnik opublikował wyniki lepsze od spodziewanych.

Indeks Eurotop 300 i indeks Euro Stoxx 50 straciły po 0,45 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Swarzędz Meble Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na giełdach w Europie traci sektor technologiczny