Na giełdy USA powróciły wyraźne wzrosty

opublikowano: 22-04-2004, 22:19

Początek czwartkowej sesji na Wall Street nie zapowiadał tak imponującej końcówki. Tymczasem w połowie handlu inwestorzy zapomnieli o coraz bardziej prawdopodobnej wizji podwyższenia stóp procentowych przez Fed. W dobre nastroje wprowadziły rynek dane ze spółek.

Akcje internetowego domu aukcyjnego eBay zyskały 10 proc. po znakomitych zyskach i przychodach kwartalnych. Oczekiwania rynku pobił też Qualcomm. Producent technologii bezprzewodowych na dodatek podwyższył prognozy wyników.

Wśród spółek z indeksu Dow Jones zdecydowanie wyróżniały się Caterpillar i Alcoa, które zyskały po 4 proc. Producent maszyn zadziwił rynek swymi rezultatami, aluminiowy gigant odrabiał straty ze środy, wynikające ze wzrostu wartości dolara. Pobicie oczekiwań analityków już zapowiedział Boeing, który raportuje w przyszłym tygodniu.

Do nielicznych wyjątków na rynku należał KLA-Tencor. Akcje producenta sprzętu stosowanego w fabrykach chipów mocno staniały, gdy poinformował on o spadku zamówień w obecnym kwartale.

Alan Greenspan dał do zrozumienia w ostatnich dniach, że stopy procentowe zostaną podwyższone, kiedy pojawi się niebezpieczeństwo wzrostu inflacji. Zaznaczył, że obecnie nie jest ono duże. Tymczasem w ‘beżowej księdze’ Fed ocenił, że stosunkowo niska inflacja to zasługa wciąż nie najlepszej sytuacji na rynku pracy. Przekazane w czwartek dane makro wywołały konfuzję. Liczba tzw. nowych bezrobotnych nie spadła tak bardzo jak oczekiwano. Tymczasem inflacja cen producentów wzrosła w marcu mocniej niż oczekiwali ekonomiści.

ONO, MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdy USA powróciły wyraźne wzrosty