Na giełdzie spadki z powodu obaw o budżet

Przemysław Barankiewicz
opublikowano: 17-08-2001, 18:07

Ewa Krukowska

WARSZAWA (Reuters) - Obawy o przyszłoroczny budżet przyczyniły się w tym tygodniu do spadków warszawskiej giełdy. Indeks WIG 20 znalazł się na najniższym poziomie od 45 miesięcy, a obroty były niewielkie z powodu święta w środę.

Indeks WIG 20, który tylko w piątek spadł o 2,3 procent, w ciągu całego tygodnia zniżkował o 5,1 procentu i zamknął się na poziomie 1.062,2 punktu, najniższym od listopada 1998 roku.

Indeks TechWIG spadł w ciągu tygodnia o 3,2 procentu do 594,4 punktu, najniższego poziomu w historii. Obroty w ciągu całego tygodnia były niewielkie, a w piątek wyniosły 116 milionów złotych.

"Spadki były wywołane ogólnym chaosem dookoła przyszłorocznego budżetu. Inwestorzy byli bardzo zniechęceni dużą wielkością deficytu budżetowego podawanego przez polityków" - powiedział Tomasz Leśniewski, makler z BZ WBK w Poznaniu.

Leśniewski dodał, że niższe ceny mogą w przyszłym tygodniu obudzić w inwestorach chęć do zakupów, ale jakiekolwiek wzrosty będą hamowane przez obawy co do przyszłości gospodarki.

W czwartek dwa komitety rady ministrów, ekonomiczny i społeczny, odrzuciły plan uzdrowienia finasów państwa na 2002 rok przygotowany przez ministra finansów Jarosława Bauca. Komitety zobowiązały ministra do przedstawienia nowego projektu.

Minister Bauc przedstawił w tym tygodniu plan ratunkowy, który zakładał ostre cięcia budżetowe przy jednoczesnym zwiększeniu przyszłorocznego deficytu budżetowego do 4,5 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB).

Propozycje Bauca były podyktowane obawą o to, że bez zdecydowanych kroków deficyt budżetowy mógłby wzrosnąć w przyszłym roku do ponad 11 procent PKB z obecnych 3,9 procent.

Czwartkowa informacja, że inflacja w lipcu spadła do 5,2 procent, czyli najniższego poziomu od 1989 roku, nie zdołała poprawić nastrojów inwestorom, którzy zignorowali tę informację.

Akcje Banku Pekao, spadły w tym tygodniu o 14,3 procent do 60 złotych w piątek.

"To był oczywiście efekt decyzji zagranicznych inwetorów o wycofaniu się z polskiego rynku. Pekao był ostatnio niekwestionowanym liderem rynku, ale to się zmieniło z powodu pogroszenia się sytuacji z budżetem" - powiedział Adam Dakowicz, analyst at Wood & Co.

Kurs akcji KGHM spadł w tym tygodniu o 10,8 procent do 13,5 złotego z powodu pogarszającego się nastawienia inwestorów do spółek telekomunikacyjnych oraz spadających cen miedzi.

Spadki cen akcji TPSA powstrzymała wtorkowa informacja, że strategiczny inwestor spółki France Telecom chce kupić od Skarbu Państwa pakiet akcji spółki oferują 20 złotych za sztukę.

We wtorek cena akcji TPSA wzrosła o osiem procent, ale wzrosty były krótkotrwałe i w ciągu całego tygodnia akcje potaniały o siedem procent do 12 złotych na zamknięciu w piątek, najniższym poziomie w historii.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu