Na GPW może zadebiutować 36 spółek w ciągu 6 miesięcy

opublikowano: 12-01-2007, 11:33

Prawdopodobnie będzie wśród nich tylko jedna firma z większościowym udziałem Skarbu Państwa – Sklejka Pisz.

W ciągu najbliższego półrocza na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) może zadebiutować 36 spółek, wynika z informacji zebranych przez agencję ISB. Prawdopodobnie będzie wśród nich tylko jedna firma z większościowym udziałem Skarbu Państwa – Sklejka Pisz.

Do tej pory w tym roku na GPW zadebiutowały dwie spółki: Zakłady Dziewiarskie Mewa oraz informatyczna firma Infovide-Matrix. W najbliższych dniach na warszawskim parkiecie rozpoczną notowania firmy informatyczne B3System i Procad oraz austriacki Warimpex, których prospekty emisyjne zostały już opublikowane.

O złożeniu prospektu emisyjnego do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i zamiarze debiutu na GPW już w I kwartale informował największy polski producent komputerów, spółka NTT System. Jej dokument ofertowy trafił do KNF w połowie grudnia 2006 roku.

Deklaracje o złożeniu prospektu i planach debiutu w pierwszych miesiącach 2007 roku składały też rzeszowska spółka Makarony Polskie oraz producent i dystrybutor akcesoriów do telefonów komórkowych, firma TelForceOne.

Prospekty złożyły także spółka Makrum – producent maszyn dla przemysłu okrętowego, spółka kosmetyczna Kolastyna oraz Gadu-Gadu – właściciel komunikatora internetowego.

W listopadzie do KNF trafił dokument ofertowy producenta systemów oświetleniowych ES-System. Krakowska spółka chce zadebiutować na giełdzie w bieżącym półroczu.

Plan złożenia prospektu jeszcze w grudniu miał producent świec Korona. Na początku tego roku miał być gotowy prospekt emisyjny firmy EL2, działającej na rynku marketingu mobilnego. W styczniu lub lutym złożenie prospektu zapowiada spółka informatyczna Pronox Technology.

„Licząc czynne postępowania IPO, w KNF jest złożonych 11 nowych prospektów” – powiedział ISB Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.

„Początek roku nie jest zwykle okresem największego boomu. Zwykle nie debiutują w tym okresie bardzo dużo spółek. Firmy często czekają na sprawozdania za cały ubiegły rok, by pokazać inwestorom pełną informację” – dodał rzecznik.

Bardzo pokaźna jest grupa krajowych spółek, która sygnalizowała wejście na GPW w I połowie tego roku. Wśród nich są firmy, które mają podpisane umowy na przeprowadzenie oferty publicznej z Domem Maklerskim IDMSA, czyli Giełda Praw Majątkowych Vindexus, firma kolporterska Integear, telewizja 4fun.tv oraz spółki Dom Obrotu Wierzytelnościami Kredyt Inkaso.

Według informacji prasowych, już w II kwartale na GPW może znaleźć się Noble Bank wchodzący w skład giełdowego holdingu Getin. Także mniej więcej w tym czasie na GPW mogą się znaleźć chorzowska firma informatyczna BPSC oraz producent systemów przeciwpożarowych gdański Mercor. Wejście na parkiet w tym roku planuje Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Pol-Aqua.

Biznesman Ryszard Krauze zapowiadał, że jego spółka wydobywająca ropę naftową Petrolinvest trafi na GPW przed końcem czerwca 2007 roku.

Zadebiutować na GPW w I połowie roku chcą również spółka projektująca sieci elektroenergetyczne Elektrotim. O rozpoczęciu notowań na GPW wiosną informowała spółka Seco Warwick, która produkuje piece i linie technologiczne do obróbki cieplnej metali.

Debiut na przełomie II/ III kwartału zapowiadała też niewielka spółka telekomunikacyjna Open-Net. W połowie roku na GPW powinna znaleźć się średniej wielkości firma informatyczna Wola Info. Niedługo prospekt powinna złożyć też firma budowlana ABM Solid.

Prezes GPW Ludwik Sobolewski mówił niedawno, że na warszawskiej giełdzie może zadebiutować w 2007 roku 60 spółek wobec 38 debiutantów w 2006 roku. Oprócz tego spodziewa się, iż na utworzonym w tym roku nowym rynku dla firm wzrostowych zadebiutuje 10 spółek.

GPW szacuje, iż 8-10 firm będzie pochodzić z prywatyzacji, 6-8 spółek przejdzie na GPW z CeTO, natomiast kolejnych 6-8 spółek będzie pochodziło z zagranicy.

Sobolewski kilka dni temu powiedział, że pierwsza w tym roku zagraniczna spółka zadebiutuje na warszawskiej giełdzie już w I kwartale.

Ostatnio media pisały, że na warszawskim parkiecie może zadebiutować m.in. Ceska Pojistovna. Jak podawał „Parkiet”, największy czeski ubezpieczyciel chce wejść na praską giełdę, ale nie wyklucza też debiutu w Warszawie. Również największy czeski producent węgla OKD zapowiadał niedawno notowania w Pradze i Warszawie.

Na warszawskim i jednocześnie wiedeńskim parkiecie notowania rozpocznie niedługo austriacka spółka deweloperska Warimpex, która wraz z niezależną grupą funduszy nieruchomości Europa Capital kupiła na początku listopada 100% udziałów w spółce Jan III Sobieski Sp. z o.o., właścicielu warszawskiego hotelu o tej samej nazwie. Zapisy na akcje spółki odbędą się już w styczniu.

Tegoroczny debiut na GPW zapowiadała też firma deweloperska Orco Property Group z Luksemburga. Z debiutu w Warszawie nie rezygnuje też litewski Sanitas, właściciel jeleniogórskiej Jelfy.

Możliwe są też debiuty na GPW spółek ukraińskich. Warszawska giełda współpracuje bowiem z dwoma ukraińskimi brokerami.

Kilka spółek z CeTo już ujawniło przejścia na rynek regulowany. Są to firma budowlana Resbud, dystrybutor laptopów Karen Notebook oraz Zakłady Lniarskie Orzeł.

WIĘCEJ PRYWATYZACJI DOPIERO W DRUGIEJ POŁOWIE ROKU

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy, do końca czerwca, na giełdzie może zadebiutować realnie tylko jedna spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa (SP) - Sklejka Pisz.

Według planów resortu, na giełdę mogłoby trafić 760 tys. z 2.890 tys. istniejących akcji Sklejki i ewentualnie walory z podwyższonego kapitału. Obecnie MSP jest w tzw. fazie odbioru prospektu emisyjnego.

Nie wydaje się, aby jakaś firma SP, oprócz Sklejki, zadebiutowała jeszcze na GPW w pierwszym półroczu.

Nieco lepiej wyglądają debiutowe plany resortu na cały 2007 rok, w którym MSP, obok Sklejki może uplasować takie podmioty, jak Huta Łabędy, Kopalnia Soli Kłodawa i Zakłady Azotowe Tarnów.

Mniej prawdopodobny w 2007 roku, ale możliwy, jest natomiast debiut ZA Kędzierzyn, Energetyki Południe (powstałej na bazie m.in. PKE i Enionu) a także PLL Lot.

Z kolei najdalej na połowę 2008 roku resort planuje debiut Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław. Na GPW z 11 mln akcji SP miałoby trafić niecałe 4,5 mln walorów.

MSP zapowiada na najbliższe lata, począwszy od 2007 roku istny wysyp debiutów małych spółek. Według przedstawicieli resortu, może być ich nawet kilkadziesiąt. Celem wejścia na parkiet ma być pozyskanie przez nie kapitału na rozwój.

Natomiast z większych podmiotów – ale tylko potencjalnie, gdyż nie ma oficjalnych planów – na GPW w najbliższych latach mogą się znaleźć jeszcze następujące spółki kontrolowane przez Skarb Państwa: PZU (po rozwiązaniu konfliktu z Eureko), BGŻ, PKP Cargo, Węglokoks, Polska Grupa Energetyczna stworzona na bazie holdingu BOT, Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), Zespołu Elektrowni Dolna Odra i 8 dystrybutorów energii ze wschodniej i środkowej Polski oraz grupa na bazie Elektrowni Kozienice i Enei oraz kolejna powstała z Energi (dawnej G8) i Elektrowni Ostrołęka.

Prawdopodobny jest także debiut Polskiego Holdingu Farmaceutycznego i Polskiej Grupy Spirytusowej, która ma powstać na bazie niektórych niesprywatyzowanych Polmosów oraz Kopalni Bogdanka, o ile nie zostanie włączona do którejś z grup energetycznych.

Możliwy jest też debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) jeśli zapadnie ostatecznie decyzja o prywatyzacji górnictwa. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane