Na GPW wzrosty, szanse na dalsze zwyżki

ZASTAL SPÓŁKA AKCYJNA
19-09-2001, 16:31

WARSZAWA (Reuters) - Środowa sesja zakończyła się zdecydowaną przewagą wzrostów akcji polskich spółek. Według analityków zwyżka wynika z polepszenia nastrojów wśród inwestorów co wywołanych aktualną stabilizacją cen na rynkach światowych.

Scenariusz na najbliższe dni zdaniem analityków będzie raczej dla giełdy pozytywny, ale nadal nad inwestycjami w akcje na całym świecie wisi groźba dużego ryzyka związanego z konsekwencjami politycznymi i gospodarczymi ataków terrorystycznych w USA.

"Widać wyraźnie, że nastąpiło uspokojenie wśród inwestorów. Sądzę, że jeśli nie zdarzy się coś wyjątkowo dramatycznego na świecie, pojawia się szansa na wzrosty w najbliższym czasie" - powiedział Rober Nejman, członek zarządu w CA IB Investment Management.

Dodał, że według niego "coś dramatycznego" oznaczać może na przykład spektakularne niepowodzenie ewentualnej akcji odwetowej USA wobec terrorystów lub zaangażowanie się w taki konflikt państw należących do OPEC, czyli największych producentów ropy naftowej.

Indeks WIG20 zyskał 2,4 procent, rosnąc do 1.067,8 punktu, a TechWIG wyniósł 553,4 punktu, czyli o 2,8 procent więcej niż we wtorek.

Po raz pierwszy oficjalnie Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD), który najprawdopodobniej wygra wybory parlamentarne 23 września podał w środę, że nowym ministrem finansów oraz wicepremierem zostanie Marek Belka, który jest obecnie doradcą ekonomicznym prezydenta.

Premierem ma zostać Leszek Miller, lider SLD zaś ministrem infrastruktury oraz wicepremierem Marek Pol.

Według pragnącego zachować anonimowość zarządzającego zagranicznym funduszem taką informację rynek przyjął pozytywnie.

"Po raz pierwszy od kilku lat Polska będzie miała prawdopodobnie rząd, który będzie miał duże wsparcie parlamentarne. Teraz ryzyka leżą raczej po za granicami kraju" - powiedział zarządający. Jednak według Nejmana oficjalne potwierdzenie, że Marek Belka ma zostać ministrem finansów w nowym rządzie inwestorzy giełdowi przyjęli neutralnie i ta informacja była już zdyskontowana w cenach.

W trakcie środowych notowań spółką, którą skupiła największe zainteresowania inwestorów był BRE Bank. Kurs jego akcji wzrósł o 3,2 procent do 96,40 złotego, przy ponad 37 milionach złotych obrotów.

"BRE w zasadzie oparło się ostatniej przecenie na giełdzie. Dodatkowo spółka zapowiedziała, że skupiła swoje akcje i zapewne czyni to dalej" - dodał Nejman.

We wtorek BRE Bank poinformował, że kupił już, kierując się "fundamentalną atrakcyjnością" swoje akcje stanowiące około 0,4 procent ogółu.

Jego zdaniem duże obroty na akcjach BRE Banku świadczą, że jest sporo chętnych do sprzedaży tych papierów.

Znaczne jednak większy wpływ na zwyżkę głównych indeksów miało zachowanie się akcji TPSA, które podrożały o 4,5 procent do 11,65 złotego.

"Wpływ na dzisiejszy wzrost TPSA ma ocieplenie nastrojów wokół spółek telekomunikacyjnych w Europie" - powiedział zarządzający zagranicznym funduszem inwestycyjnych.

Nejman dodał, że pozytywny wpływ na kurs mogą mieć także spekulacje, że przy obecnych cenach nowy rząd nie zdecyduje się na sprzedaż akcji spółki w ofercie publicznej.

"Nad rynkiem wysi widmo ogromnej podaży, jeśli rząd nie zdecyduje się na ofertę, może mieć to pozytywny wpływ na kurs, który przecież znacznie stracił w ostatnim czasie" - uważa Nejman.

Podrożał również Elektrim, którego walory na zamknięciu notowań wyceniano na 19,5 złotego, czyli o 3,6 procent powyżej wtorkowego zamknięcia.

((Kuba Kurasz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZASTAL SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na GPW wzrosty, szanse na dalsze zwyżki